Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Jak przestać chrapać? 7 sposobów na skończenie nocnego koszmaru
fot. Shutterstock / Pixel-Shot

Jak przestać chrapać? 7 sposobów na skończenie nocnego koszmaru

28 maja 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Jeśli Ty lub Twój partner chrapiecie regularnie, możecie cierpieć z powodu nieprzespanych nocy i zastanawiać się, co zrobić, żeby się wyspać.

To marne pocieszenie, ale nie jesteście z tym problemem sami – z danych naukowych wynikach, że chrapie prawie połowa dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Jak uporać się z tą dolegliwością i pokonać chrapanie?

Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy drogi oddechowe są częściowo zablokowane, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Tkanki w górnych drogach oddechowych stykają się ze sobą wówczas, tworząc charakterystyczne wibracje.

Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, warto coś z tym zrobić.

Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci w zwyciężeniu chrapania oraz wskazówki, jakie zabiegi wykonać, gdy operacja będzie niezbędna.

1. Śpij na boku

Ludzie częściej i głośniej chrapią, gdy śpią na plecach, a rzadziej i ciszej, gdy śpią na plecach. Jeżeli wiesz, że chrapiesz, gdy śpisz na plecach, spróbuj zasnąć na boku . Jeśli chrapie Twój partner, poproś go, by odwrócił się na bok – w wielu przypadkach może to realnie pomóc.

2. Ćwicz jamę ustną

Chrapanie może wynikać z osłabienia mięśni języka, podniebienia miękkiego i gardła . Ćwicząc je regularnie, możesz ograniczyć chrapanie, a nawet się go pozbyć! Pamiętaj jednak, by ćwiczenia wykonywać codziennie, najlepiej przed snem.

3. Noś rozszerzacz na nos

W aptekach można kupić specjalne rozszerzacze na nos przeciwko chrapaniu . Kosztują przysłowiowe grosze, a mogą zatrzymać chrapanie. Najbardziej skuteczne są rozszerzacze wewnętrzne – ich cena to ok. 60 złotych.

Rozszerzacz na nos
Rozszerzacz na nos może wyeliminować chrapanie Fot. Shutterstock / Jojo Photos
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen
Co oznacza sen o zmarłym? Ważne przesłanie, wielu nie ma o tym pojęcia

4. Rzuć palenie

Palenie papierosów sprzyja chrapaniu, jest to więc kolejny powodów, by rzucić palenie. Dzieje się tak dlatego, że palenie zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, powodując obrzęk błony śluzowej , przez co powietrze nie ma wystarczająco “miejsca” i zaczyna wibrować.

5. Zakładaj ustnik przeciw chrapaniu

W aptekach dostępnych jest wiele ustników przeciwko chrapaniu. Przyzwyczajenie się do nich może zająć nieco czasu, ale warto – urządzenia takie mogą stabilizować język podczas snu , zmniejszając lub niwelując chrapanie. Takie urządzenia mogą też pomagać na bezdech senny .

6. Zredukuj masę ciała

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chrapania. Dzieje się tak ze względu za zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej w obrębi klatki piersiowej i szyi , jej naciskania na układ oddechowy i zmniejszanie przepływu powietrza.

7. Unikaj alkoholu przed snem

Alkohol zwiotcza mięśnie gardła , podniebienia i języka, powodując chrapanie. Pilnuj więc, aby nie pić alkoholu przynajmniej dwie godziny przed snem, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj – zmniejszysz tym samym ryzyko raka trzustki i innych chorób.

Kiedy iść z chrapaniem do lekarza?

Zdarza się, że problemu chrapania nie można rozwiązać doraźnie, ponieważ wynika on z poważnych chorób . Jedną z nich jest obturacyjny bezdech senny – objawy choroby to ciągłe uczucie zmęczenia, poranne bóle głowy. Jeśli odczuwasz te dolegliwość, odwiedź lekarza.


Chrapanie może wynikać też z nieprawidłowości anatomicznych , które można rozwiązać chirurgicznie, wykonując zabiegi takie jak uvulopalatoplastyka, wszczepienie implantów podniebiennych czy somnoplastyka – o szczegóły zapytaj swojego lekarza.

Zobacz też:
15 najpopularniejszych dźwięków do walki z bezsennością. Który jest Twój?

Przechodzisz menopauzę? Pomóż sobie dietą!

Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?
Szpital dostał 18,5 mln dotacji. Kaczyński miał w nim operowaną nogę
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko