Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Szpital dostał 18,5 mln dotacji. Kaczyński miał w nim operowaną nogę
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.05.2024 11:51

Szpital dostał 18,5 mln dotacji. Kaczyński miał w nim operowaną nogę

Jarosław Kaczyński, w tle szpital w Otwocku
Fot. Facebook / Prawo i Sprawiedliwość

Szpital im. prof. Adama Grucy w Otwocku, w którym Jarosław Kaczyński (prezes partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość) miał operowane kolano, dostał w ciągu pięciu lat 18,5 mln złotych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – instrumentu finansowego, który miał wspierać ofiary przestępstw.

"Fundusz Sprawiedliwości to były wielkie pieniądze mające pomóc tym, których spotkała krzywda. Miały czynić dobro, a stworzyły ziobrowy fundusz wyborczy Suwerennej Polski. Zawłaszczyli je sobie politycy. Ten prywatny, złodziejski folwark rozrastał się pod okiem Jarosława Kaczyńskiego. Wszyscy ci, którzy uczestniczyli w tym procederze, powinni na zawsze zniknąć z życia publicznego. Natychmiast" — napisała na X wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.

Afera związana z możliwymi nieprawidłowościami w związku z wykorzystywaniem pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości wybuchła po posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS. Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości przez dwa lata nagrywał polityków Ministerstwa Sprawiedliwości, przekazując śledczym ok. 50 godzin nagrań.

"Pierwsze kolano RP” w taśmach Mraza

– Miała miejsce jedna sytuacja, która szczególnie zapadła mi w pamięć. To była umowa na półtora albo na dwa miliony, gdzie minister Romanowski powiedział mi, że jest takie polecenie, żeby taką umowę zawrzeć. Miał do nas przyjść wniosek, mieliśmy przygotować umowę i wtedy dodał: jest do zoperowania "pierwsze kolano RP” – powiedział na przesłuchaniu Tomasz Mraz. 

Jak ustalili dziennikarze Onetu, "nie ma wątpliwości, że chodziło o operacje, które Jarosław Kaczyński przeszedł w szpitalu im. prof. Adama Grucy w Otwocku. Prezes PiS był tam operowany dwa razy: w 2019 i 2022 roku. 

Szpital w Otwocku
Szpital w Otwocku, w którym operowany był Jarosław Kaczyński Fot. spskgrucy.pl
13. i 14. emerytura do likwidacji? Sytuacja gospodarcza nie pozwala na wypłatę świadczeń 40-latka oszukała wiele osób na setki tysięcy złotych. Chodzi o dotacje unijne

Miliony dla szpitala, w którym operowano nogę Kaczyńskiego

Redaktorzy Onetu zapytali dyrektora otwockiego szpitala prof. Jarosława Czubaka, kiedy i ile pieniędzy placówka otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości


Dotacje dla szpitala, w którym operowany był Jarosław Kaczyński:

  • 1.010.917,91 zł (28.08.2019 r.) – cel: kupienie mikroskopu i narzędzi chirurgicznych;
  • 3.980.626,43 zł (18.03.2021 r.) – cel:  doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej;
  • 3.499.724,26 zł (24.10.2022 r.) – doposażenie i modernizacja  Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii;
  • 9.969.000,00 zł (koniec 2024 roku) – cel: Cel: doposażenie i modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego.

Łącznie Szpital im. prof. Adama Grucy w Otwocku otrzymał z Funduszu Sprawiedliwości 18,5 mln zł dotacji. "Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji (m.in. FS, WOŚP, fundacje) dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury szpitala” — informują władze szpitala.

Marcin Romanowski: "Manipulacja poparta kłamliwą narracją"

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS, polityk Suwerennej Polski, zabrał głos w sprawie nagrań, zarzuty formułowane przez Tomasza Mraza określając mianem "absurdalnych". – To jego konfabulacje i insynuacje, a nie fakty, zaś nagrania publikowane w mediach są manipulacją podpartą gotową kłamliwą narracją – stwierdził w rozmowie z portalem dorzeczy.pl.

Zobacz też:

Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki

Zarobili miliony okradając pacjentów. Ujawniamy spisek lekarzy i farmaceutów

W jakich sytuacjach pacjenci tracą prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina

Polecane