Chrapanie dotyczy niemal co 2. człowieka. A jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jest to uciążliwe także dla partnerów osób chrapiących, to spokojnie można stwierdzić, że właściwie wszyscy odczuwają skutki chrapania.Jednak to, że chrapanie jest tak powszechne, nie oznacza, że powinniśmy traktować je jako coś naturalnego. To poważny problem, który może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. Wyjaśniał nam to lekarz laryngolog, prof. dr hab. med. Antoni Krzeski.
Dorosły człowiek powinien spać 7-9 godzin każdej nocy. Odpowiednia długość – ale także jakość – snu jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak lub niedobór snu pogarsza samopoczucie, ale odbija się negatywnie również na zdrowiu psychicznym i fizycznym.
Niemal każdy z nas od czasu do czasu pochrapuje, jednak dla niektórych chrapanie jest problemem przewlekłym. Chroniczne chrapanie może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne i bywa uciążliwe dla pozostałych domowników, zwłaszcza dla partnerki czy partnera.
Na tę dolegliwość cierpi 40 procent populacji. A jeśli wziąć pod uwagę także partnerów osób chrapiących, to prawie każdy w mniejszym lub większym stopniu odczuwa skutki chrapania – chrapiąc osobiście lub nie mogąc spać w wyniku słuchania dźwięków wydawanych przez drugą osobę.Co więcej, chrapanie to nie tylko problem akustyczny. Może to być objaw poważnej choroby i nigdy nie należy go lekceważyć. O tym, jakie przyczyny mogą powodować chrapanie, oraz jak leczyć tę przypadłość, opowiada nam laryngolog, prof. dr hab. med. Antoni Krzeski.
Jest wiele powodów, dla których możemy chrapać podczas snu. Suche powietrze, czy zapchany nos to jedne z pierwszych, które się nasuwają, ale istnieją także o wiele mniej oczywiste przyczyny chrapania.Okazuje się, że z chrapaniem mogą być powiązane problemy endokrynologiczne. Warto wziąć to pod uwagę podczas diagnostyki.
Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, może towarzyszyć mu wiele chorób. O jakich schorzeniach mowa? Zostańcie z nami.
Jeśli Ty lub Twój partner chrapiecie regularnie, możecie cierpieć z powodu nieprzespanych nocy i zastanawiać się, co zrobić, żeby się wyspać.To marne pocieszenie, ale nie jesteście z tym problemem sami – z danych naukowych wynikach, że chrapie prawie połowa dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Jak uporać się z tą dolegliwością i pokonać chrapanie?Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy drogi oddechowe są częściowo zablokowane, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Tkanki w górnych drogach oddechowych stykają się ze sobą wówczas, tworząc charakterystyczne wibracje. Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, warto coś z tym zrobić.Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci w zwyciężeniu chrapania oraz wskazówki, jakie zabiegi wykonać, gdy operacja będzie niezbędna.