Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.01.2024 18:19

Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

problemy ze snem
canva

Zaburzenia snu niemal zawsze sugerują, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. O ile krótkotrwała bezsenność nie musi negatywnie wpływać na zdrowie, tak już ta długotrwała jest szkodliwa i może być objawem chorobowym. Powodem przewlekłej bezsenności bywa m.in. nadciśnienie tętnicze. Wykonaj ten prosty pomiar i sprawdź, czy ciśnienie krwi znajduje się w normie. Nadciśnienie to problem aż 10 milionów Polaków.

Niedobór snu a nadciśnienie

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Hypertension niedobór snu może mieć konsekwencje zdrowotne – badanie wykazało, że kobiety, które w ciągu ostatnich 16 lat spały krócej niż 7-8 godzin na dobę, mające problemy ze snem, częściej mają wysokie ciśnienie krwi.

Eksperci z Channing Network Medicine w Brigham i  Women’s Hospital zbadali 66 122 kobiet w przedziale wiekowym od 25 do 42 roku życia. W ostatnim etapie badań okazało się, że nadciśnienie ma już 25 987 uczestniczek, choć początkowo nie stwierdzono go u żadnej z nich. Nie jest wiadome, czy przyczyną były kłopoty ze snem. U kobiet występowały także inne czynniki ryzyka m.in. wysoki wskaźnik BMI.

Shahab Haghayegh, główny autor badania, podkreślił, że badanie nie wykazało, że między brakiem snu a nadciśnieniem zachodzi bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy. Stwierdził jednak, że: „Wysokie ciśnienie krwi może wynikać ze złej jakości lub czasu snu, natomiast zarówno nadciśnienie, jak i zły sen mogą wynikać z innych schorzeń”. 

Według Haghayegh kłopoty ze snem powinny skłaniać do przeprowadzania badań pod kątem innych chorób. 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Taka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego

Problemy ze snem a ciśnienie krwi

Sen to nie tylko błogi odpoczynek. Jego rola jest znacznie poważniejsza – to właśnie wtedy zachodzi wiele procesów niezbędnych dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Układ odpornościowy się regeneruje, wydzielają się niektóre hormony, reguluje się gospodarka biochemiczna. Wyrównuje się także rytm serca i ciśnienie krwi.

Dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, zapytany o objawy nadciśnienia, powiedział: „Oznakami  mogą być rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka”. 

Masz problemy ze snem? Zmierz ciśnienie krwi

Pojawienie się kłopotów ze snem to sygnał, by zmierzyć ciśnienie krwi. Dzięki regularnemu pomiarowi ciśnienia krwi można wcześniej rozpoznać m.in. nadciśnienie. Nieleczone nadciśnienie może skończyć się zawałem serca, udarem mózgu, niewydolnością serca i innymi chorobami. Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Niepokojący jest fakt, że wielu z nich często nie jest tego świadoma.

Warto jednak zapamiętać, że wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy pójść do lekarza” – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Ekspert zapytany o to, czym charakteryzuje się nadciśnienie I, II i III stopnia, odpowiedział:

„Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. 

Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki

źródło: verywellhealth.com