Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak wygląda atak nerwicy? Te objawy będą na to wskazywać!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 14.08.2023 15:04

Jak wygląda atak nerwicy? Te objawy będą na to wskazywać!

atak nerwicy
canva.com

Nerwica lękowa jest to zaburzenie związane z psychiką, które opiera się na wzmożonym lęku, niepokoju i strachu. Dotyka ona dużą część społeczeństwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie poprzez uciążliwe objawy somatyczne. Jak wygląda naprawdę atak nerwicy lękowej i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.

 

Objawy, które wskazują na atak nerwicy

„Zazwyczaj pojawia się jakiś czynnik wewnętrzny, bądź zewnętrzny, który będzie powodował atak. Jest to na przykład czynnik, który wyzwala w nas poczucie zagrożenia. Dochodzimy do wniosku, że coś się dzieje i budzi się w nas lęk. Kiedy mamy już do czynienia z poczuciem lęku, zaczynamy go w różny sposób interpretować”- powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.


Najczęstsze odczucia i objawy, z którymi mamy do czynienia przy ataku nerwicy lękowej:

  • pobudzenie układu nerwowego
  • moce uczucie bicia serca lub przyspieszonej akcji serca
  • drżenie ciała
  • suchość w jamie ustnej
  • pocenie się
  • nudności
  • trudności z oddychaniem
  • dyskomfort w klatce piersiowej
  • uczucie dławienia
  • zawroty głowy


Poza głównymi przejawami ataku lękowego towarzyszyć może temu poczucie zagubienia oraz nierealności otoczenia. Dodatkowo pojawia się strach przed utratą zdrowia, zemdleniem lub śmiercią, które pochodzą z naszej własnej interpretacji na podstawie nieprzyjemnych objawów. 
Projekt bez nazwy (17).png

 

Nerwica lękowa – jak się objawia i jak wygląda leczenie? To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie

Przyczyny ataku nerwicy lękowej

Napady paniki i ataki lękowe najczęściej pojawiają się w sytuacjach stresowych oraz tych, które wymagają większego zaangażowania emocjonalnego. Utrata kogoś bliskiego, rozstanie, nagła strata czegoś, mocno stresowa sytuacja życiowa, duża zmiana, traumatyczne wydarzenia z przeszłości itp. to przyczyny, które mogą wywołać napad lękowy. Ataków możemy doświadczyć również w efekcie różnych chorób somatycznych, które są reakcją organizmu na chorobę. Co więcej, obawy przed ponownym napadem lękowym, napędzają objawy somatyczne, przez co może zostać właśnie wywołany atak.


„Na to, żeby wystąpił u nas napad paniki składa się bardzo wiele czynników, m.in. to, jaki mamy temperament i w jakim środowisku żyjemy, a także różne czynniki biologiczne. Ataku paniki możemy doświadczyć w wielu sytuacjach i okresach naszego życia.”- powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.
 

Sposób na walkę z atakami lękowymi oraz leczenie

Najważniejsze, aby samemu uświadomić sobie, że lęk, który nam towarzyszy to interpretacja własnych myśli i nic nam nie grozi. Istotne jest, aby nie bać się tego, że mogę umrzeć lub zachoruję na coś poprzez objawy somatyczne, które towarzyszą atakom. Pomoc specjalisty jest wskazana, mając problem z atakami lękowymi, ponieważ pozwoli to opanować nasze myśli i wyobrażenia, które są dokuczliwym elementem tej choroby.


„Jeżeli napady występują bardzo często oraz bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto się udać do psychiatry, który poda odpowiednie leki. Środki farmakologiczne pomogą ograniczyć liczbę napadów, jednak pamiętajmy, że napady łączą się także z bardzo katastroficzną interpretacją pewnych rzeczy, które się dzieją z naszym ciałem.” – powiedział psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.