Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.08.2023 14:07

To nie przewrażliwienie tylko atak nerwicy. Psycholog wyjaśnia, ja rozpoznać to zaburzenie

nerwica
canva.com

Nerwica lękowa to ogromny problem naszych czasów, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Lęk to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie, jednak kiedy staje się nadmierny, nieadekwatny i utrzymuje się bez wyraźnego powodu, może zakłócać codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżać jakość życia. Jakie są objawy nerwicy lękowej? Jak wygląda atak nerwicy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko.

Co to jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nadmiernym i nieuzasadnionym lękiem przed różnego rodzaju sytuacjami. Lęk ten zazwyczaj jest nieproporcjonalny i nieadekwatny do rzeczywistego zagrożenia. Osoby cierpiące na nerwicę lękową mają świadomość, że ich lęk jest nadmierny, jednak nie potrafią go opanować. 

"Lęk stopniowo narasta i wyraźnie da się odczuć jego wzmacniające się nasilenie. Napad lęku panicznego trwa mniej więcej 20 - 30 minut. Po ustąpieniu napadu może pojawić się tzw. lęk osadowy, czyli przedłużone reagowanie lękowe. Kolejny aspekt wiążący się z lękiem panicznym to zalęknienie tym, że po raz kolejny możemy doświadczyć ataku paniki (lęk antycypacyjny).” - powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

Projekt bez nazwy - 2023-08-09T215355.454.png

Gdy ciało mówi STOP! To sygnał oznaczający, że masz za dużo stresu Wpływ pogody na nasze samopoczucie - te objawy to znak, że cierpisz na meteoropatię

Objawy nerwicy lękowej

W nerwicy lękowej mamy do czynienia zarówno z objawami psychicznymi, jak i fizycznymi, takimi jak: 

 • odczucie bicia lub ciężaru serca albo przyspieszenie akcji serca, 
 • pocenie się, 
 • drżenie lub dygotanie ciała,
 • suchość w jamie ustnej,
 • nudności, 
 • trudności z oddychaniem, 
 • uczucie dławienia się lub dyskomfortu\bólu w klatce piersiowej,
 • zawroty głowy, 
 • biegunka,
 • strach przed utratą kontroli,
 • poczucie depersonalizacji lub derealizacji

Dużo objawów tego typu stawia przed nami obawy i boimy się tego, że zaraz umrzemy albo zaczniemy się dusić. Jest to jednak związane z naszą interpretacją tego, co się z nami dzieje w danym momencie.” - powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

Jak wygląda atak nerwicy lękowej?

Zazwyczaj atak powoduje jakiś czynnik wewnętrzny lub zewnętrzny, który wywołuje w nas poczucie zagrożenia. Uznajemy, że coś się dzieje i zaczynamy odczuwać lęk, który interpretujemy w różny sposób. Zaczynamy się bać, a nasze myśli krążą wokół różnych zdarzeń, których się obawiamy, np. utraty zdrowia, zawału serca, a nawet śmierci. W ten sposób kręcimy się w błędnym kole, w którym objawy poznawcze (np. myśli), objawy somatyczne (dolegliwości z ciała) plus nasze interpretacje powodują bardzo negatywne odczucia, które się nakręcają i napędzają lęk oraz objawy.” - powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

W konsekwencji unikamy konkretnych sytuacji, które kojarzymy z atakiem lęku w obawie przed jego ponownym wystąpiem. Jest to typowy objaw nerwicy lękowej. Przez unikanie jeszcze bardziej boimy się konfrontacji z napadem. To wszystko podkręca objawy somatyczne i nasze interpretacje co powoduje, że jesteśmy w zapętleniu i napad nadal się utrzymuje.- powiedziała psycholog, psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

Chcesz napisać do nas? Kontakt: [email protected]