Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Jak znaleźć miłość na Tinderze i w realu? Psycholożka podpowiada
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 28.04.2024 19:44

Jak znaleźć miłość na Tinderze i w realu? Psycholożka podpowiada

Podcast "Zdrowo przegadane" Pacjenci.pl, Magdalena Chorzewska
Podcast "Zdrowo przegadane" Pacjenci.pl/screen

– Najczęstszy pacjent w gabinecie to ten, który jest po rozstaniu i cierpi, albo ten, który jest w związku i też cierpi. Znaleźć miłość na portalu randkowym, to jak trafić szóstkę w Totka. A jednak niektórym się udaje – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka, którą wielu Polaków poznało w programie „Ślub od pierwszego wejrzenia”.

To wydaje się szokujące, że wiele lat po premierze książki „Bridget Jones”, a potem jej kinowej ekranizacji, kobiety mogą mieć jeszcze problem z tym że nie mają męża.
– Mam pacjentki, które są samotne i bardzo chcą z kimś być. I spotykają się np. z mężczyzną bez pracy, który mieszka z mamą, ale bardzo chcą, żeby się oświadczył. Chcą być żoną – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka.

Pyta wtedy: „Ale jak to sobie wyobrażasz, będziesz go utrzymywać?” i słyszy: „Po ślubie to się zmieni”. Te młode kobiety mieszkające w Warszawie czują się szczęśliwe jako singielki, dopóki nie pojadą do swoich rodzinnych domów – do małych miasteczek i wsi. Słyszą wtedy od rodziców i dziadków pełne troski pytania o to kiedy ułożą sobie życie.

– Tam czują się po prostu „starą panną”, a nie „singielką w wielkim mieście” – mówi Magdalena Chorzewska w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną Pacjenci.pl w podcaście "Zdrowo przegadane” na YouTube.

I podpowiada, jak szukać i w miarę szybko znaleźć miłość na portalu randkowym, a także, gdzie bywać w realnym świecie, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie miłości.

Podcast_Aga_Chorzewska.jpgPodcast “Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl na YouTube

„Łatwo przegapić miłość oglądając na Instagramie rolki: Pięć znaków, że to narcyz”

Dziś coraz częściej poznajemy się przez internet. – Podobno aż 60 procent użytkowników portali randkowych jest w związku, a statystyczna szansa na znalezienie miłości z wzajemnością to zaledwie pięć procent. To trochę jak trafienie szóstki w Totka, a jednak niektórym się udaje – mówi psycholożka. I podpowiada, jak na początku znajomości zobaczyć prawdziwe czerwone flagi i nie odrzucić kogoś wartościowego przez to, że naoglądaliśmy się na Instagramie za dużo rolek w stylu: „5 znaków, że to narcyz/ psychopata”?
Psycholożka Magdalena Chorzewska uważa, że zakładając konto na portalu randkowym ludzie powinni założyć, że spotkają wiele nieodpowiednich osób, zanim trafię na tę właściwą.

Kosztują grosze, a wygładzają zmarszczki jak botoks. Te maści warto kupić Takie ciśnienie jest zagrożeniem dla zdrowia. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

„Partner do związku to musi być ktoś na naszym poziomie”

Psycholożka zachęca, by znajomość z internetu jak najszybciej zweryfikować.
– Radzę już po kilku dniach pisania przejść do rozmowy telefonicznej, a potem spotkać się na randce w realu. Nie tylko po to, żeby sprawdzić, czy ta osoba w ogóle istnieje, ale też po to, żeby usłyszeć czyjś głos, spojrzeć mu w oczy. Poznać się. Stworzenie związku wymaga wielu umiejętności – ważna jest komunikacja, savoir-vivre, świadomość swoich potrzeb, ale i empatia, spotkanie kogoś o podobnym systemie wartości i uczciwego – sporo osób kreuje się w internecie na kogoś zupełnie innego. A wielu użytkowników portali randkowych ma unikający, lękowy styl funkcjonowania – zdarza się, że przez to w ogóle nie dochodzi do spotkań w realu – mówi psycholożka.
– A partner do związku to musi być ktoś na naszym poziomie, bo inaczej to się nie udaje – dodaje.

Całej rozmowy z Magdaleną Chorzewską posłuchasz tu:

„Wszyscy chcemy być kochani. Fajny związek dodaje skrzydeł”

Magdalena Chorzewska wspomina pacjentkę, która poznała przez internet mężczyznę – Polaka żyjącego za granicą - był bez pracy, zaniedbany, z poważnymi problemami stomatologicznymi. Sprowadziła go do siebie – do Polski, znalazła mu pracę, zaprowadziła do dentysty, który wstawił mu implanty. Na koniec mężczyzna tę kobietę zostawił i związał się z inną. – Byłaś dla niego „matką”. Są osoby, które w związku zawsze są dawcami – mówi psycholożka Magdalena Chorzewska. Psycholożka uczula też na pewien mit:
– Mit „drugiej połówki” pokutuje. Nie ma czegoś takiego. Potencjalnie mamy bardzo wiele drugich połówek – tłumaczy.
Choć tak wiele osób chodzi na terapię i uczy się, jak budować relacje na warsztatach, z podcastów, a od psychologicznych poradników uginają się półki w Empiku, to związki są dziś coraz krótsze. A jednak wciąż szukamy miłości.
– Pojawia się moment, gdy nawet wielu wrogów ślubów przechodzi kryzys i zaczyna się zastanawiać: „Czy ja czegoś nie tracę?”. Wszyscy chcemy być kochani. A fajny związek dodaje skrzydeł – mówi Magdalena Chorzewska. Zachęca, by szukając miłości przez internet zakładać, że możemy znaleźć ją też w realu. A szanse na to może zwiększyć udział w grupowych zajęciach – wyjazdach i warsztatach. Psycholożka podpowiada aktywności typu kajaki i wspinaczka, a odradza te, na które jej pacjentki – kobiety wybierają się najczęściej – jogę, na której 90 proc. uczestników to właśnie kobiety. Nie wspominamy już o tańcach i warsztatach pod hasłem: “kobiece kręgi”.

Tak dziś często kończymy związki. Ghosting i caspering - co jest dla kogo lepsze?
Katarzyna Kucewicz
Randka wyglądała na udaną i ktoś znika, jak duch. Boisz się, że nie żyje. Inny podtrzymuje znajomość, ale ma dla Ciebie mniej czasu. Współczujesz, że ma tyle pracy. – Caspering jest postrzegany jako łagodniejszy wariant odrzucenia, może być gorszy niż ghosting – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka, seksuolożka i terapeutka. O ghostingu powiedziano wiele – ktoś wydaje się Tobą oczarowany, a bez słowa znika po pierwszej, albo kolejnych randkach. Podejrzewasz nieszczęśliwy wypadek, tymczasem ta osoba ma się dobrze, tylko „usunęła” Cię z życia. Caspering to też zerwanie, tyle, że na raty. Co jest lepsze dla psychiki porzucanej osoby? – I ghosting i caspering są bolesne, ale to, który z tych sposobów zakończenia relacji jest postrzegany jako gorszy, zależy od indywidualnych doświadczeń i naszych oczekiwań co do relacji – uważa psycholożka, seksuolożka i terapeutka Katarzyna Kucewicz. 
Czytaj dalej
Kinga Zawodnik: „Po tej operacji mogłam się nie obudzić”.
Kinga Zawdodnik, odchudzanie
- Byłam szykanowana, opluwana, wyrzucano mi rzeczy z plecaka, zamykano mnie w szatni – wspomina dzieciństwo we wsi Śmietanki. Hejt spotkał Kingę Zawodnik z powodu nadwagi. Po latach odchudzała się na oczach Polski w programach telewizyjnych. Ale dopiero po zmniejszeniu żołądka straciła 50 kg. O strachu przed, bólu po operacji i o wsparciu taty, który przed śmiercią mówił, że powinna trafić do telewizji, opowiada w podcaście Pacjenci.pl na YouTube.„Jest Pani chora na śmiertelną chorobę” – usłyszała od lekarza przed operacją. Otyłość może spowodować aż 200 groźnych powikłań zdrowotnych. Od dziecka miała nadwagę, ale aż 30 kg przybyło jej, gdy zajadała stres z powodu choroby ukochanego taty.
Czytaj dalej
Polecane