Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy? Lekarz tłumaczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.05.2024 07:00

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy? Lekarz tłumaczy

lek. med. Jacek Kowerzanow
Fot. lek. med. Jacek Kowerzanow: archiwum prywatne

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. - W tej chwili uważa się, że ok. 6% - 10% populacji przynajmniej raz w życiu będzie miało rozpoznaną chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy - powiedział lekarz Jacek Kowerzanow. 

Skąd się biorą wrzody trawienne? Jaki jest typowy objaw choroby wrzodowej? Wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Objawy choroby wrzodowej

Wrzód trawienny to ubytek w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, który przekracza blaszkę mięśniową. Typowym objawem choroby wrzodowej jest piekący lub gniotący ból o zmiennym natężeniu, który najczęściej lokalizuje się w nadbrzuszu. 

- Głównym objawem jest ból, który umiejscawia się najczęściej w nadbrzuszu. Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony - powiedział w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, pokarm może nasilać lub łagodzić dolegliwości bólowe. 

- W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.

ból brzucha
Fot. Canva / Getty Images
Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające

Zakażenie Helicobacter pylori - główna przyczyna choroby wrzodowej

Najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest zakażenie Helicobacter pylori. Bakteria ta zasiedla błonę śluzową żołądka, uszkadzając ją i prowadząc do ubytków. 

- Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Infekcja Helicobacter pylori jest bardzo powszechnych zjawiskiem w naszej populacji. W Polsce zakażonych jest większość dorosłych, jednak nie u każdego pojawiają się objawy chorobowe. Infekcja Helicobacter pylori nie zawsze jest jednoznaczna z wystąpieniem dolegliwości. 

- W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori zazwyczaj trwa 14 dni i polega na podawaniu antybiotyków. Aby wykryć Helicobacter pylori w organizmie, stosuje się następujące metody: 

  • gastroskopia z pobraniem wycinka ściany żołądka,
  • badanie przeciwciał w surowicy krwi,
  • test oddechowy,
  • badanie kału.

- Dzięki dobrze przeprowadzonej diagnostyce oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia, możemy sobie z nią poradzić. Mówimy tu o szerokospektralnej antybiotykoterapii, która pozwoli nam pozbyć się bakterii - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

 Helicobacter pylori
Fot. Canva /  Getty Images Signature

Pozostałe przyczyny choroby wrzodowej

- Pozostałe przyczyny, niezwiązane z infekcją Helicobacter pylori to głównie: wysokoprocentowe alkohole, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie leków przeciwzapalnych oraz stres - wyjaśnił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Wrzody trawienne mogą być skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwzapalnych, głównie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. aspiryny, ibuprofenu, diklofenaku, ketoprofenu, naproksenu. 

Dym papierosowy zawiera szkodliwe substancje, które mogą przedostawać się do żołądka i przenikać przez błonę śluzową. Osoby, które palą papierosy są bardziej narażone na rozwój choroby wrzodowej, nasilenie objawów i częstsze nawroty. 

Podłożem do rozwoju choroby wrzodowej może być długotrwała ekspozycja na stres. Przewlekły stres wywołuje chroniczny skurcz naczyń, który sprzyja niedokrwieniu błony śluzowej, tym samym zmniejszając jej odporność na działanie soku żołądkowego. Wskutek tego powstają owrzodzenia.

Alkohol działa drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego, powodując miejscowy stan zapalny. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenie błony śluzowej żołądka, w efekcie czego powstają wrzody. 

Przeczytaj też:

Wywołuje wrzody, ale i raka żołądka. Ta bakteria jest groźniejsza niż myśleliśmy!

Cierpisz na refluks lub wrzody? Zamień kawę na ten napój

Wyciąg z pestek grejpfruta na wrzody żołądka. Zaskakujące odkrycie polskich naukowców

Polecane