Krew w moczu - przyczyny, powikłania, możliwości leczenia
Skąd bierze się krew w moczu?
Obecność czerwonych krwinek w moczu może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Ilość krwinek w moczu decyduje o tym jaką barwę ma mocz może być od delikatnie różowy a nawet ciemno brązowy. Niekiedy krew jest wyraźnie widoczna i występuje pod postacią skrzepów. Ze względu na sposób występowania krwi w moczy można podzielić je na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest krwiomocz mikroskopowy, w przypadku którego czerwone krwinki w moczu można rozpoznać dopiero w trakcie badania przy pomocy mikroskopu. Natomiast w przypadku krwiomoczu makroskopowego, krew widoczna jest „gołym okiem” poprzez zmianę barwy moczu na czerwoną lub ciemnobrązową. Niekiedy można zauważyć również skrzepy krwi, które zazwyczaj powodują doznania bolesne i mogą utrudniać oddawanie moczu. Nie zawsze jednak zmiana barwy moczu musi świadczyć o obecności krwi. Niekiedy może on zmienić kolor ze względu na przyjmowanie specyficznych pokarmów i płynów oraz podczas stosowania niektórych leków. Czerwony mocz jest również jednym z objawów ostrzejszej formy zapalenia pęcherza moczowego, który stanowi najczęściej spotykane schorzenie dróg moczowych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.
Krew w moczu – przyczyny
Najważniejszym etapem w diagnostyce tego problemu jest poznanie jego przyczyny. Może on stanowić sygnał o rozpoczętym procesie chorobowym, a niekiedy być objawem niegroźnej infekcji. Z tego powodu ważne jest ustalenie jak od jak dawna zauważamy krew w moczu oraz czy jest to pierwsza sytuacja tego typu. Do najczęstszych przyczyn znajdowania się krwi w moczu związane należą chorobami nerek, całego układu moczowego lub pęcherza moczowego. Zależnie od powodu występowania krew może przyjmować inny kolor oraz występować w towarzystwie innych objawów. W przypadku kamicy nerkowej, krwi w moczu towarzyszy również ból brzucha i wymioty. Krew w moczu w tym schorzeniu występuje, ze względu na wędrujący w drogach moczowych kamień, którego ostre krawędzie powodują krwawienie. Krwiomocz może pojawić się również podczas zakażenia układu moczowego, które objawia się bólem w trakcie oddawania moczu oraz nietrzymaniem moczu i wysoką temperaturą. Natomiast do najczęstszych chorób nerek, którym towarzyszy krwawienie należą ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, ogniskowe segmentalne stwardnienie, błoniaste zapalenie kłębuszków oraz ich zmiany. Zmiany pozostające na nerkach, takie jak torbiele, również mogą powodować krwawienie z dróg moczowych, najczęściej towarzyszą im ból brzucha i wysokie ciśnienie. Aby potwierdzić ich obecność należy wykonać odpowiednie badania obrazowe.
Choroby a krew w moczu
Dwie choroby, które mogą początkowo manifestować się obecnością krwi w moczu, to endometrioza oraz nowotworów układu moczowego. W przypadku endometriozy dochodzi do oderwania fragmentu błony śluzowej macicy i przemieszczania się go w inne miejsca. Krew w moczu pojawia się wówczas, gdy błona śluzowa powędrowała do układu moczowego, w skutecznego krwiomocz występuje podczas krwawienia miesięcznego. Podczas oddawania moczu może pojawić się ból oraz uczucie pieczenia. W przypadku zmian nowotworowych, rak obejmuje okolice pęcherza, nerek lub prostaty, a krew w moczu jest w jego przypadku najbardziej obfita i wyraźna. Gdy krwinki czerwone pojawią się w moczu, należy skonsultować taką sytuację z lekarzem. Niewątpliwie nie jest to zjawisko normatywne i nie należy go ignorować.