Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kwas foliowy – wskazania do badania, normy, przyczyny niedoboru
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:28

Kwas foliowy – wskazania do badania, normy, przyczyny niedoboru

Kwas foliowy – wskazania do badania, normy, przyczyny niedoboru
pixabay.com

Kwas foliowy – czym jest i jaką rolę pełni w organizmie?

Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9, jest organicznym związkiem chemicznym, który należy do grupy substancji egzogennych. Oznacza to, że ludzkie ciało nie potrafi go samodzielnie wytworzyć, dlatego musi być regularnie dostarczany wraz z pożywieniem. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ kwas foliowy pełni kluczową rolę w najważniejszych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Związek ten bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i replikacji DNA, wpływając na wzrost i rozmnażanie komórek, reguluje rozwój komórek nerwowych, usprawnia działanie wątroby, żołądka oraz jelit, a także uczestniczy w produkcji kwasu żołądkowego. Ponadto pobudza także procesy wytwarzania czerwonych krwinek oraz chroni organizm przed zachorowaniem na nowotwory.

Wskazania do badania kwasu foliowego

Badanie poziomu kwasu foliowego przeprowadza się przede wszystkim u osób, u których istnieje podejrzenie niedokrwistości, które cierpią na niedokrwistość (w celu wykrycia jej przyczyny) oraz które przyjmują leki mogące wpływać na stężenie folianów we krwi. Ponadto badanie powinno być także wykonywane u osób cierpiących na zaburzenia wchłaniania w jelicie cienkim i u pacjentów, którzy z różnych powodów są bardziej narażeni na niedobór kwasu foliowego w organizmie (np. u kobiet w ciąży, osób uzależnionych od alkoholu oraz pacjentów chorych na nowotwory).

Kwas foliowy – przygotowanie do badania i jego przebieg

Przed badaniem pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych przez siebie lekach, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na wynik badania. Pośród substancji, jakie należy odstawić przed badaniem poziomu kwasu foliowego, wymienia się m.in. metotreksat, pentamidynę, daraprym, pirymetaminę oraz triamteren. Do laboratorium należy zgłosić się rano, będąc na czczo, tzn. po minimum 8 godzinach od ostatniego posiłku. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej. Czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień roboczy.

Kwas foliowy – normy we krwi

Przy analizie wyników badania warto pamiętać, że zakresy norm dla badania kwasu foliowego mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym zostało ono przeprowadzone. Standardowo przyjmuje się, że poziom kwasu foliowego we krwi powinien wynosić 3,1 – 17,5 ng/ml. Wynik niższy świadczy o groźnym dla zdrowia niedoborze, dlatego każdorazowo powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Tagi: