Leki na grzybicę pochwy bez recepty – tabletki, globulki, kremy

Leki na grzybicę pochwy bez recepty – tabletki, globulki, kremy
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska13.03.2021

Leki na grzybicę pochwy bez recepty stosowane są w przypadku wystąpienia u pacjentki grzybicy nazywanej również drożdżycą lub kandydozą, będącej najpowszechniejszą chorobą żeńskiego układu rozrodczego. Charakteryzuje się ona wyjątkowo dokuczliwymi objawami. Jakie leki na grzybicę pochwy bez recepty dostępne są na rynku farmaceutycznym?

Skąd się bierze grzybica pochwy?

Przyczyną grzybicy pochwy są bakterie drożdżaków Candida albicans, które bardzo łatwo się przenoszą. Do infekcji może dojść poprzez korzystanie z publicznych toalet, saun, pływanie w basenach, a nawet przez dzielenie się osobistymi rzeczami z innymi osobami.

Inną przyczyną grzybicy pochwy może być również zła higiena w okolicach intymnych oraz stosowanie syntetycznej bielizny. Kolejną przyczyną choroby może być także seks bez zabezpieczenia z zakażoną osobą.

Objawy grzybicy pochwy

Objawami grzybicy pochwy są m. in.:

  • uczucie swędzenia pochwy,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • świąd pochwy,
  • białe upławy,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy.

Na czym polega leczenie?

Leczenie grzybicy pochwy odbywa się zazwyczaj za pomocą leków na grzybicę pochwy bez recepty i antybiotyków polienowych. Tylko wybrane leki dostępne bez recepty zawierają takie składniki aktywne, które skutecznie pomagają w zwalczaniu grzybicy pochwy.

Każda apteka oferuje wiele preparatów na bazie ziół, które łagodzą objawy grzybicy pochwy, takie jak swędzenie i pieczenie. Probiotyki dostępne bez recepty są powszechnie stosowane w infekcjach grzybiczych, mogą one przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy, ale nie są odporne na choroby grzybicze – są zalecaną metodą zapobiegania infekcjom pochwy lub infekcji. Przeznaczone są do stosowania jako preparaty pomocnicze po zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych.

Dlatego dolegliwość, taka jak grzybica pochwy powinna najpierw zostać skonsultowana ze specjalistą. W przypadku przewlekłej postaci tej choroby samodzielne leczenie grzybicy pochwy może być szkodliwe.

Leki bez recepty na grzybicę pochwy

Krem dopochwowy

W przypadku kremów dopochwowych dostępnych bez recepty na infekcje grzybicze należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów z klotrimazolem. Substancja czynna działa przeciwgrzybiczo i jest często stosowana w leczeniu kandydozy i grzybic wywoływanych przez dermatofity i pleśniaki.

Tabletki i globulki dopochwowe

Tabletki lub globulki dopochwowe są również powszechnie stosowane w leczeniu grzybicy pochwy. W takiej postaci dostępne są także niektóre probiotyki, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Globulki dopochwowe o działaniu przeciwgrzybiczym są połączone z kwasem borowym lub fentakonazolem. Dostępne są w aptekach bez recepty.

Profilaktyka grzybicy pochwy lekami bez recepty

Zapobieganie chorobom grzybicy pochwy jest niezwykle ważne. Gdy kobieta ma częste infekcje pochwy, powinna zachować szczególną ostrożność. Regularne przyjmowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy.

Następny artykuł