Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki pierwszego rzutu w leczeniu hemoroidów. Jak leczyć hemoroidy? Proktolog tłumaczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.09.2023 11:48

Leki pierwszego rzutu w leczeniu hemoroidów. Jak leczyć hemoroidy? Proktolog tłumaczy

hemoroidy
canva.com

Sploty hemoroidalne to połączenia tętniczo – żylne, które znajdują się w odbytnicy i pomagają w prawidłowym utrzymywaniu stolca. Zdarza się, że ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej. Jak leczyć hemoroidy? Jaki lek jest polecany przez proktologów? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.

Zmiana nawyków to podstawa

Leczenie wczesnych objawów choroby hemoroidalnej polega głównie na zmianie stylu życia. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby dieta zawierała dostateczną ilość błonnika i wody, aby uniknąć zaparć będących głównym czynnikiem ryzyka choroby. Równie ważna jest aktywność fizyczna oraz ograniczenie ostrych przypraw i używek, takich jak papierosy czy alkohol. 

Warto wspomnieć, że choroba hemoroidalna dotknie bardzo duży odsetek społeczeństwa. Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które, w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Projekt bez nazwy - 2023-09-02T184833.884.png

Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy Hemoroidy czy rak odbytu - jak je odróżnić? Objawy mogą być mylące

Metody leczenia w gabinecie lekarskim

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby konieczna jest terapia w gabinecie lekarskim. Istnieje wiele sposobów leczenia hemoroidów, do których należą m.in. farmakoterapia, skleroterapia, gumkowanie oraz nowoczesna hemoroidoplastyka laserowa. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana i żadne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wykonuje się operacyjne usunięcie hemoroidów. 

W leczeniu stosujemy pewnego rodzaju stopniowanie działań terapeutycznych. Zaczynamy od modyfikacji stylu życia i flawonoidów doustnych. Skuteczną metodą, bardzo mało znaną w Polsce, ale popularną na Zachodzie jest procedura rehabilitacyjna z zastosowaniem rozszerzacza odbytu. (…) Jeżeli metody nieinwazyjne lub rehabilitacyjne nie dają rezultatów, wprowadzamy metody inwazyjne, instrumentalne, ale wciąż małoinwazyjne, m.in. skleroterapię i gumkowanie. (…) Hemoroidoplastyka wypełniła nam niszę pomiędzy pacjentami, u których można było stosować bardzo małoinwazyjne metody, czyli skleroterapię i gumkowanie, a metodą operacyjną.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Flawonoidy - leki stosowane w pierwszej kolejności

Bardzo dobrze udowodnione działanie mają flawonoidy przyjmowane doustnie. Hamują hamują krwawienia ze splotów hemoroidalnych. Powinny to być leki stosowane w pierwszej kolejności. Leczenie miejscowe działa, przede wszystkim poprzez natłuszczenie odbytu co zmniejsza świąd, ułatwia odprowadzenie splotów i zmniejsza stan zapalny. Najskuteczniejszą terapią jest jednak włączenie doustnych flawonoidów oraz modyfikacja trybu życia i sposobu odżywiania się.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Flawonoidy to grupa związków roślinnych, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz wzmacniające naczynia krwionośne. W leczeniu choroby hemoroidalnej, flawonoidy pomagają zmniejszyć obrzęk, ból i krwawienie z odbytu. Flawonoidy występują naturalnie w wielu owocach i warzywach, jednak można także przyjmować je w postaci leków lub suplementów diety. Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ flawonoidy mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami lub powodować skutki uboczne u niektórych pacjentów. 

Polecane