Pacjenci.pl
Leki przeciwbólowe – rodzaje, łączenie z innymi lekami na ból

pixabay.com

Leki przeciwbólowe – rodzaje, łączenie z innymi lekami na ból

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Leki przeciwbólowe, zwane inaczej analgetykami, zalecane są do stosowania w stanach dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Na rynku farmaceutycznym najpopularniejszymi lekami przeciwbólowymi bez recepty są kwas acetylosalic

Leki przeciwbólowe – kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy oprócz działania przeciwbólowego wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Zdaniem badaczy może on także zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Kwas acetylosalicylowy zwany jest potocznie aspiryną. Wystarczy go przyjmować raz dziennie. Dodatkowo ten lek przeciwbólowy sprawdza się także jako preparat przeciwzakrzepowy, gdy stosowany jest regularnie przez dłuższy czas.

Leki przeciwbólowe – Ibuprofen

Ibuprofen to lek przeciwbólowy, który sprawdza się także w leczeniu stanu zapalnego, będącego jedną z przyczyn bólu. Ibuprofen działa również przeciwgorączkowo oraz hamuje zlepianie płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość. Lek ten nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany wraz z moczem w postaci metabolitów. 

Leki przeciwbólowe – Paracetamol

Paracetamol to nie tylko lek przeciwbólowy, ale także przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. W odróżnieniu od kwasu acetylosalicylowego, sprawdza się również jako lek przeciwzakrzepowy. Paracetamol bez trudu wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez około 4 godziny.

Leki przeciwbólowe – czy można je łączyć?

Nie jest wskazane jednoczesne przyjmowanie kilku rodzajów leków przeciwbólowych. Jeśli leki zawierają w składzie tę samą substancję czynną, istnieje ryzyko jej przedawkowania, mogącego prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby.

Wzajemne oddziaływanie substancji czynnych może wpłynąć na zmianę działania poszczególnych leków, np. kwas acetylosalicylowy przyjmowany jednocześnie z metotreksatem nasila toksyczne działanie tego leku na szpik kostny. Natomiast przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi wydłuża czas krwawienia i zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku.

Jednoczesne stosowanie kilku różnych leków przeciwbólowych może powodować występowanie działań niepożądanych, takich jak krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, wymioty, nudności, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy oraz zmiany skórne. Tego typu objawy mogą wystąpić już po kilku minutach, ale także po kilkunastu godzinach czy po kilku dniach od zastosowania.

Leki przeciwbólowe – w jakiej formie są dostępne?

Leki przeciwbólowe dostępne są w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących, a także popularnych żeli, maści i syropów dla dzieci. Przeciwbólowe działanie mają także dostępne w aptekach plastry, aerozole, czopki czy saszetki. 

Leki przeciwbólowe – informacje dodatkowe

Leków przeciwbólowych nie należy łączyć z alkoholem oraz przyjmować na czczo. Połączenie alkoholu z lekami przeciwbólowymi wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wątroby. Zażywanie leków przeciwbólowych na pusty żołądek zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawień z żołądka.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >