Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki refundowane – czym są? Rodzaje, dostępność
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki refundowane – czym są? Rodzaje, dostępność

Leki refundowane – czym są? Rodzaje, dostępność
pixabay.com

Czym są leki refundowane?

Z punktu widzenia lekarzy i aptek wydawanie leków refundowanych to skomplikowany proces. Ma na celu odzyskanie części lub całości zwrotu kosztów preparatów z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Ministerstwa Zdrowia.

Lek refundowany to lek znajdujący się na liście Ministerstwa Zdrowia. Lista obejmuje tylko niektóre dopuszczone do obrotu preparaty farmaceutyczne. Wpisanie preparatów na listę refundacyjną jest skutkiem realizacji polityki zdrowotnej danego państwa. Refundacji podlegają tylko leki o potwierdzonej skuteczności. Cena leków zazwyczaj również odgrywa decydującą rolę przy wejściu na rynek – tak się składa, że ​​refundowana jest tylko część wielu preparatów zawierających tę samą substancję aktywną.

W celu zwiększenia możliwości stosowania niektórych leków, Ministerstwo Zdrowia często negocjuje z producentem cenę maksymalną danego leku przed dodaniem go do listy refundacyjnej. W szczególnych okolicznościach refundacja może dotyczyć również preparatów, które nie weszły na polski rynek, a zostały sprowadzone w ramach tzw. importu docelowego.

Leki refundowane kupowane w aptekach realizowane są na zasadach tzw. „Otwartej refundacji”. W czasie hospitalizacji pacjenci nie są obarczeni opłatą za stosowane leki.

Warunkiem stosowania leków refundowanych jest spełnienie kryteriów, takich jak odpowiedni wiek pacjenta lub jego indywidualny stan, a rozpoznanie danej choroby jest wskazaniem do leczenia. Ze względu na ograniczoną ilość niektórych leków oraz dostępności preparatów, ten rodzaj leczenia nie zawsze jest dostępny.

Leki refundowane – rodzaje

Lek refundowany to potoczna nazwa, która jest używana nie tylko w odniesieniu do produktów medycznych, ale także do określonego sprzętu medycznego i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Sprzęt medyczny to narzędzia, urządzenia, przyrządy, oprogramowanie, materiały lub inne przedmioty używane specjalnie do celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Niektóre z tych produktów są finansowane przez państwo.

Jak dostać lek refundowany w aptece?

Warunkiem uzyskania legalnego zwrotu pieniędzy lub dofinansowania za preparaty stosowane w otwartej opiece zdrowotnej jest spełnienie następujących warunków:

  • pacjent musi posiadać ważne ubezpieczenia zdrowotne,

  • posiada ważną i prawidłowo wypełnioną receptę,

  • realizacja recepty ma miejsce w aptece, która ma podpisaną odpowiednią umowę sprzedaży i refundacji leku.

W większości przypadków zwrot jest częściowy. Osoby, które otrzymują leki w aptekach, muszą zapłacić część ich ceny, które nie muszą być rozliczane z NFZ. Prawo do bezpłatnych leków mają osoby w wieku powyżej 75. lat lub np. honorowi dawcy krwi czy dawcy przeszczepów. Z odszkodowania mogą skorzystać osoby ubezpieczone, u których zdiagnozowano choroby leczone na NFZ.

Tagi:
Polecane