Pacjenci.pl
Łojotokowe zapalenie skóry

pixabay.com

Łojotokowe zapalenie skóry

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Wiencierz

Udostępnij:

Łojotokowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących dermatoz. Częściej dotyczy mężczyzn i nieleczona może przyczyniać się do przedwczesnego łysienia. Jak radzić sobie ze swędzącymi zmianami i co jest ich przyczyną?

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą nawracającą dermatozą, która dziś stała się jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że dotyka więcej niż 1 na 10 osób wśród dorosłych i aż 70% niemowląt do 3. miesiąca życia. Na jej występowanie bardziej narażeni są mężczyźni oraz osoby z chorobą Parkinsona, depresją, zakażone wirusem HIV oraz z obniżoną odpornością z innych przyczyn.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się występowaniem rumieniowatych czerwonych plam i łuszczeniem się skóry. Powierzchnia skóry, na której występują zmiany, jest przetłuszczona, niekiedy opuchnięta oraz mogą na niej występować łuskowate tłuste płatki w kolorze żółtym lub białym, również może wystąpić świąd.

Zmiany chorobowe zachodzą najczęściej na owłosionej skórze głowy, na czole, nosie i policzkach, za uszami oraz w okolicy piersi i między łopatkami.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Prawdopodobną przyczyną powstawania łojotokowego zapalenia skóry jest odpowiedź zapalna organizmu na występowanie grzybów z rodzaju Malassezia w rejonach skóry odpowiedzialnych za produkcję sebum, np. na owłosionej skórze głowy. Grzyby te wydają się być głównym czynnikiem wywołującym chorobę, lecz nie tylko one. Oprócz obecności grzybów Malassezia na skórze do wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry przyczyniają się czynniki hormonalne, genetyczne i środowiskowe, co potwierdza zaostrzanie się choroby w okresie natężonego stresu, choroby lub podczas zmian pór roku. Przebieg choroby może zaostrzać niedobór witaminy B6 oraz nadmiar witaminy A u dzieci.

Nieleczone łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy może prowadzić do przerzedzania się włosów.

Rozpoznanie i leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Do rozpoznania łojotokowego zapalenia skóry wystarczy zazwyczaj badanie dermatologiczne. W większości przypadków badania dodatkowe nie są konieczne.

Wiele różnych rodzajów leków jest w stanie złagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry. Należą do nich między innymi niektóre leki przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne, antyandrogeny i leki przeciwhistaminowe.

Leki przeciwgrzybicze, szczególnie te pod postacią szamponów mogą pomóc w ograniczeniu nawracających przypadków łojotokowego zapalenia skóry. Do takich leków należą ketokonazol (np. Nizoral) lub cyklopiroks, oba dostępne w Polsce bez recepty.

W krótkoterminowym leczeniu łojotokowego zapalenia skóry skuteczne okazują się miejscowo podawane kortykosteroidy. Nie można ich jednak stosować na skórę twarzy, gdyż przyczyniają się do jej ścieńczenia.

W przypadku występowania łojotokowego zapalenia skóry wraz z hiperandrosteronizmem (zbyt wysokim poziomem hormonów męskich, np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników) stosowane są leki przeciwandrogenowe. Ogólna terapia antyandrogenowa stosowana jest tylko u kobiet, ponieważ u mężczyzn może spowodować tak zwaną feminizację, objawiającą się np. ginekomastią, czyli powiększeniem piersi.

W przypadkach ostrego świądu lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe. W niektórych przypadkach dermatolog zaleca stosowanie fototerapii, która powstrzymuje rozwój grzybów Malassezia.

Nawroty łojotokowego zapalenia skóry

Należy pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i może nawracać po zakończeniu leczenia. Choroba ulega zaostrzeniu pod wpływem niewłaściwej diety, dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza nawet po zakończeniu farmakoterapii i zadbać o właściwą podaż cynku, wolnych kwasów tłuszczowych oraz witaminy B.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >