Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Majówka 2024. Za grillowanie w tych miejscach możesz dostać mandat!
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 01.05.2024 15:33

Majówka 2024. Za grillowanie w tych miejscach możesz dostać mandat!

Grillowanie to ulubione zajęcie Polaków
Fot. Canva

2 maja przypada Dzień Grilla. To nie przypadek, że święto to wypada akurat w majówkę, kiedy to większość Polaków rozpoczyna sezon na grillowanie. Jednak nie wszędzie i nie zawsze można odpalić grilla. Są miejsca, w których można dostać mandat - dotyczy to także nawet naszych prywatnych balkonów!

Mandat za grillowanie

Grill można rozpalać w miejscach do tego przeznaczonych, a także na własnej posesji z zachowaniem zasad przeciwpożarowych. Jeśli chodzi o inne miejsca - można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Jeśli ogień wymknie się spod kontroli i wywołamy pożar kara wynosi nawet do 12 lat więzienia. 

A co z balkonem? Czy za grillowanie na balkonie grozi mandat?

Otóż na balkonie można jedynie rozpalać grill elektryczny, czyli taki, który nie dymi. Jednak warto zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej i dowiedzieć się czy przepisy w nim zawarte tego nie zabraniają.

Gdzie można rozpalać grilla?

Miejsca do grillowania, które znajdują się w przestrzeni publicznej (w parkach, na plażach) są specjalnie oznaczone i wyposażone w urządzenia do grillowania lub rozpalania ogniska. Należy pamiętać, aby zawsze posprzątać po sobie i zostawić miejsce w takim stanie, w jakim je zastaliśmy.

Warto przy tym pamiętać, że podobnie jest z ogniskami - można je rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach. I nigdy nie wolno rozpalać ich w lesie! 

Zdrowe grillowanie

Jak przygotować grilla, żeby był smaczny? Przede wszystkim zalecamy grilla elektrycznego, a w przypadku węglowego warto wybrać specjalne podkładki, aby szkodliwe węglowodory nie osiadały na pokarmie. Powinno się unikać przypalania jedzenia, a także przebywania w dymie - nie są to zalecane dla naszego zdrowia sytuacje. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na odrobinę rozpusty, ale generalnie lepiej unikać szkodliwego oddziaływania dymu z ogniska czy z palenia węgla. 

Zobacz też:

Mięso z grilla może być rakotwórcze. O tym pamiętaj, by nie zaszkodzić sobie i swoim bliskim

Jest smaczna i zdrowa, ale nie wszyscy mogą ją jeść. Komu szkodzi papryka?

Czy znasz te warzywa? Wynik powyżej 3 to już sukces!