Pacjenci.pl Choroby Małą kropkę można pomylić z pieprzykiem. Skutki mogą być katastrofalne
fot.RobertAx/Getty Images

Małą kropkę można pomylić z pieprzykiem. Skutki mogą być katastrofalne

9 kwietnia 2025

Ta niewielka kropka może wywrócić nasze życie do góry nogami. Mylimy ją z pieprzykiem, ale zagrożenie jest w tym przypadku jak najbardziej realne. Nimfy kleszczy łatwo przeoczyć, a roznoszą boreliozę albo zapalenie opon mózgowych. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi uchronić? Odpowiadamy.

Nimfy są gorsze od kleszcza. Tak ją rozpoznasz

Nimfa kleszcza to niewielkie stadium rozwojowe między larwą a dorosłym. Nimfy mają zaledwie 1,5 mm wielkości i czarno-brązowe zabarwienie. Łatwo jest więc pomylić je z pieprzykiem. Nie wolno jednak ich bagatelizować, bo niebezpieczeństwo jest ogromne. Mogą one nas zarazić boreliozą i być przyczyną zapalenia opon mózgowych. Przeczytaj: Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi

Niewiele osób wie, że ryzyko zakażenia przez nimfę jest większe niż przez kleszcza, gdyż nimfa zdecydowanie dłużej pozostaje w naszej skórze niezauważona i w tym czasie przekazuje nam niebezpieczne patogeny np. bakterie Borrelia burgdorferi czy wirusy kleszczowego zapalenia mózgu . W Polsce ok. 3% nimf kleszcza przenosi krętki boreliozy .

5 sposobów na regenerację wątroby. Narząd ci podziękuje
Paznokcie powiedzą prawdę o stanie zdrowia. Na to uważaj

Jak wygląda ukąszenie nimfy kleszcza? Może mieć tragiczne skutki

Nimfy kleszcza lubią przebywać w wilgotnych i zacienionych miejscach, więc jeśli chcemy uniknąć ich ukąszenia, powinniśmy unikać wysokich traw, ściółek leśnych i zarośli. W łatwy sposób można zabrać je ze sobą na skórze również w ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Na człowieka może przenosić je również pies lub kot. Ulubione miejsca nimf kleszczy to te, które są najbardziej ukrwione, czyli:

  • łydki,
  • uda,
  • zgięcia kolan,
  • brzuch,
  • pachy,
  • skóra za uszami,
  • kark.

Przeczytaj: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka

Projekt bez nazwy - 2025-04-08T152325.994.png
fot. RolfAasa/Getty Images Signature, Nimfy kleszcza mają maleńkie rozmiary

Objawy , które pojawiają się po ukąszeniu nimfy kleszcza to:

  • rumień wędrujący,
  • bóle mięśni i stawów,
  • uczucie przewlekłego zmęczenia,
  • stan podgorączkowy,
  • problemy kardiologiczne,
  • zaburzenia neurologiczne.

Czy da się ochronić przed nimfami kleszcza? Wielu się ich obawia

Jeśli zauważymy, że nimfa wbiła się w naszą skórę, nie powinniśmy zwlekać. Należy jak najszybciej ją usunąć . Można zrobić to za pomocą pęsety lub specjalnego haczyka , który można kupić na przykład w aptece. Należy zrobić to zdecydowanym ruchem. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować i przez kilka dni obserwować . Jeśli jednak się obawiamy, może zgłosić się po pomoc do przychodni czy szpitala. Przeczytaj: Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na “wszelki wypadek”

Projekt bez nazwy - 2025-04-08T153026.174.png
fot.Ladislav Kubeš/Getty Images, I kleszcza, i nimfę należy jak najszybciej usunąć

Ochrona przed nimfami nie jest trudna, choć nie zawsze skuteczna. Warto jednak wybierać jasne, przylegające do ciała ubrania i zakrywać jak największą powierzchnię skóry. Wybierając się na łono natury, warto też zastosować repelenty , które odstraszają owady . Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ubrania, a później ciało i wziąć prysznic, by spłukać ewentualnych niechcianych gości.

Fascynujące odkrycie naukowców. Ten lek sprawia, że krew staje się toksyczna dla komarów
Nigdy nie lekceważ takich zajadów. Mogą oznaczać poważną chorobę
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko