Wreszcie lato w pełni – czas wakacji od szkoły i urlopów, pora na zwiedzanie. Amatorzy pieszych wędrówek po górach muszą się jednak mieć na baczności. Na górskich szlakach uważajcie nie tylko na potknięcia i upadki, ale też na wyjątkowo złośliwe owady. Ukąszenia tych much są wyjątkowo bolesne, a najłatwiej narazić się na nie właśnie na południu kraju.Silvius alpinus to rzadki gatunek muchy występujący w górach południowej Polski Ukąszenia powodują ranki gojące się długo, często z obrzękiem i ryzykiem reakcji alergicznej lub zakażenia Zadbaj o ochronę przed ukąszeniami, zanim ruszysz na szlak
Kleszcze atakują już w najlepsze. Możemy się na nie natknąć dosłownie wszędzie. Nie tylko w lasach, czy na łąkach, jak zwykło się uważać, ale i w parkach, na miejskich skwerach oraz we własnych ogródkach. Musimy być naprawdę bardzo czujni, bo tu nie ma żartów.Sposobów na ochronę przed tymi groźnymi pajęczakami jest sporo. Jednak nie wszystkie są równie skuteczne. Warto wiedzieć, co tak naprawdę, na nie działa.
Za nami wyjątkowo przykry meteorologicznie maj. Wielu z nas nerwowo odświeża strony z prognozami pogody, z nadzieją na rychłą poprawę aury. Na szczęście ciepłych i słonecznych dni możemy spodziewać się już wkrótce. A wraz z nimi popołudniowego relaksu w ogrodach i na działkach.Słoneczne, ciepłe i długie dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaks z na leżaczku z książką, grill z przyjaciółmi czy romantyczny piknik to tylko kilka z tych bardziej leniwych wariantów wypoczynku. W każdej z tych sytuacji niestety grożą nam wszędobylskie insekty. Wśród nich najwięcej obaw – i słusznie – wzbudzają kleszcze.
Kleszcze czają się na nas wszędzie – nie tylko w lasach, ale też w parkach, na miejskich skwerkach, a nawet w naszych ogrodach. Małe owady nie wybierają, atakują każdego bez wyjątku. To znaczy, że każdy z nas może paść ofiarą kleszczowego zapalenia mózgu i innych chorób przenoszonych przez wszędobylskie pajęczaki.
Ta niewielka kropka może wywrócić nasze życie do góry nogami. Mylimy ją z pieprzykiem, ale zagrożenie jest w tym przypadku jak najbardziej realne. Nimfy kleszczy łatwo przeoczyć, a roznoszą boreliozę albo zapalenie opon mózgowych. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi uchronić? Odpowiadamy.
Tramwajarze, czyli kowale bezskrzydłe, to robaki, które w słonecznie dni wychodzą ze swoich kryjówek. Lubią wysoką temperaturę i światło, dlatego w pochmurne dni są dużo mniej widoczne. Czy tramwajarze są groźne? Czy gryzą?
Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a przy tym stosowanie repelentów wcale nie przeszkadza im dostać się do domu i zaatakować nas później, np. podczas snu. Na szczęście są rośliny, które skutecznie je odstraszają.