Nowotwory to druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie — co roku odbierają życie około 10 milionom ludzi. W Unii Europejskiej odpowiadają za co czwarte zgon, a w Polsce rocznie diagnozuje się ponad 170 tysięcy nowych przypadków. Choć medycyna robi postępy, wiele nowotworów wciąż wykrywanych jest zbyt późno. Szczególnie groźne są te, które przez długi czas nie dają żadnych objawów.
Tylko do końca kwietnia Polacy mogą otrzymać skierowanie na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, którego celem jest wczesne wykrywanie chorób i poprawa jakości życia osób w średnim wieku. Od 1 maja tego roku zastąpi go nowa inicjatywa – Moje Zdrowie. Tym razem skorzystają osoby powyżej 20. roku życia.
Nadmierne spożycie węglowodanów, a zwłaszcza cukrów prostych, ma fatalny wpływ na kondycję organizmu. Przyczynia się m.in. do pogorszenia nastroju, zwiększenia masy ciała, ale też wielu chorób będących konsekwencją nadwagi. Rozsądna, zbilansowana dieta jest szalenie ważnym czynnikiem profilaktyki chorób cywilizacyjnych, a ograniczenie nadmiaru cukru stanowi jej ważny element.
Ta niewielka kropka może wywrócić nasze życie do góry nogami. Mylimy ją z pieprzykiem, ale zagrożenie jest w tym przypadku jak najbardziej realne. Nimfy kleszczy łatwo przeoczyć, a roznoszą boreliozę albo zapalenie opon mózgowych. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi uchronić? Odpowiadamy.
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn, produkcję żółci, metabolizm białek i magazynowanie energii – w postaci glikogenu. Wątroba działa jak naturalny filtr, który usuwa szkodliwe substancje z krwi, a jednocześnie wspiera trawienie i przetwarzanie tłuszczów.Aby zachować jej zdrowie i zdolność do regeneracji, warto dbać o wątrobę na co dzień. Jakie działania wspomogą wątrobę w jej procesach regeneracyjnych? Oto pięć skutecznych sposobów.
Jajeczka tasiemca, owsików, bakterie e-coli i salmonelli, gronkowce, norowirusy, rotawirusy i wirus zapalenia wątroby – wszystko to może ukrywać się pod paznokciami. Wystarczy dotknięcie dłonią klamki, poręczy w autobusie albo pieniędzy, by na twoich dłoniach znalazło się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów.W humorystycznej, ale jednocześnie informacyjnej rolce o myciu rąk influencerka i autorka Aga Szuścik wymienia zagrożenia, jakie czają się na nas na dłoniach i pod paznokciami. Czy trzeba się ich bać? To zależy.
Owsiki i wszy to pasożyty, które atakują nasze dzieci zdecydowanie najczęściej. Owsica dotyka ok. 40% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jeszcze więcej dzieci przynosi z tych placówek wszy. Chociaż te parazytozy są uciążliwe i nieleczone mogą być niebezpieczne, w praktyce stosunkowo łatwo je rozpoznać i zwalczyć. Dużo większe zagrożenie stanowią dla dzieci glisty.Wysoki standard higieny w Polsce sprawia, że zakażenia glistą ludzką są rzadkie. Teoretycznie jeszcze rzadsze powinny być infestacje glistą psią i kocią, jednak i takie przypadki się zdarzają. A ich konsekwencje mogą być opłakane. Glisty w organizmie człowieka wywołują trudną do wykrycia, uciążliwą w leczeniu i niezwykle groźną toksokarozę.
Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papillomavirus). HPV to grupa wirusów, w której szczególnie rakotwórcze są HPV 16 i HPV 18; właśnie one odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy. Obecnie znanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, wśród których znajdują się typy bardzo onkogenne. Według specjalistów rak szyjki macicy jest prawie zawsze związany ze wcześniejszym zakażeniem HPV. W Europie sprawcami ok. 70% przypadków tego nowotworu złośliwego są dwa typy wirusa HPV: 16 i 18. Obecnie dysponujemy szczepionkami przeciw zakażeniom tymi wirusami, a dla dzieci między 9. i 18. rokiem życia są one bezpłatne.
Dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie napawają optymizmem: próchnica występuje u niemal wszystkich dzieci między 6 a 7 rokiem życia i mierzy się z nią aż 90% polskich dwunastolatków. Z czego wynika tak słaby stan zębów naszych dzieci i dlaczego powinno nas to martwić?W porównaniu z innymi krajami europejskimi stan zdrowia jamy ustnej polskich dzieci jest niepokojący. Według badań opublikowanych w 2016 roku frekwencja próchnicy wśród dzieci 6-letnich wynosiła w Polsce 86,9%, podczas gdy na Łotwie 55,4%, w Danii 25%, a we Francji 22,2%. Nowsze statystyki NFZ pokazują, że zachorowalność na próchnicę w kraju wzrasta.
1 listopada 2019 roku na Litwie weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży szampana bezalkoholowego. Skąd u naszych sąsiadów pomysł na takie zaostrzenie prawa i dlaczego warto zrezygnować z podawania najmłodszym pozornie niewinnego napoju? Odpowiadamy.Dla jednych burza w… kieliszku oranżady, dla innych poważny problem. Kwestia podawania dzieciom szampana bezalkoholowego budzi kontrowersje. Zwolennicy przekonują, że bezalkoholowy napój w butelce imitującej szampana pity przez dzieci podczas specjalnych okazji jest zupełnie niegroźny. Jakie argumenty mają jego przeciwnicy?