Pacjenci.pl Choroby Małpia ospa rozprzestrzenia się poza granice Afryki. Co to za choroba?
Fot. Canva

Małpia ospa rozprzestrzenia się poza granice Afryki. Co to za choroba?

28 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Czy grozi nam kolejna pandemia? Dociera do nas coraz więcej informacji na temat wirusa mpox, czyli małpiej ospy. Choroba rozprzestrzenia się już poza granice Afryki, a wirus mutuje bardzo szybko – szczególnie nowy typ Clade 1b.

Wzbudziło to na tyle silny niepokój Światowej Organizacji Zdrowia, że 14 sierpnia ogłosiła ona międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego.

Małpia ospa jest już poza Afryką

Małpia ospa została już stwierdzona u turystów, którzy wrócili do Szwecji oraz Tajlandii. Eksperci nie mają w tej kwestii dla nas dobrych wiadomości – wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się naprawdę szybko i szybko także mutuje. Co gorsza, również tam, gdzie nie ma odpowiedniego sprzętu i zasobów, by na bieżąco śledzić jego rozwój. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie zanotujemy więcej przypadków zakażeń w Europie.

Wirus mpox, powodował zachorowania już wiele lat temu – od 1970 r. – ale nigdy na taką skalę. W tym roku, w Kongo, odnotowano 18 tys. zachorowań, w tym 615 zgonów. Szczególny niepokój ekspertów zwraca uwagę bardzo szybko rozprzestrzeniający się typ Clade 1b. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, 14 sierpnia ogłosiła w związku z tym międzynarodowy stan zagrożenia publicznego.

Fot. Pixabay/OrnaW
Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów
Pierwsze oznaki choroby serca zauważysz w toalecie. „To często pomijany problem”

Jak w Polsce wygląda sytuacja, jeśli chodzi o małpią ospę?

W poniedziałek 26 sierpnia główny inspektor sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, poinformował podczas konferencji prasowej w Białymstoku, że trwają intensywne prace nad wytycznymi postępowania w przypadku zakażenia wirusem mpox:

"To jest sprawa bardzo świeża – powiedział. Podkreślił jednak, że w Polsce istnieją już pewne procedury, które zostały wypracowane dwa lata temu, kiedy to również obserwowaliśmy wzrost zachorowań na małpią ospę. "To nie jest tak, że w Polsce nie ma w tej chwili systemu opieki nad pacjentem z mpoksem. Mamy ten system. My go modyfikujemy, ponieważ wiemy, że ten wirus jest bardziej zakaźny i może wywoływać cięższe zachorowania w Afryce. Pracuje grupa ekspertów nad aktualizacją tych wytycznych. Myślę, że w ciągu najbliższych dni one się ukażą ".

Grzesiowski podał, że w przypadku zachorowania, obowiązkowa jest izolacja pacjenta przez dwa tygodnie, za zgodą lekarza, może ona odbywać się w domu. Przewidziana jest też obowiązkowa, trwająca do trzech tygodni kwarantanna na oddziałach zakaźnych. Inspektor poinformował, że jest szczepionka przeciwko mpoksowi dla ok. 5 tys. osób oraz dwa ośrodki, w Warszawie i Gdańsku, wyznaczone do badań próbek i szczepów wirusa.

Mpox, czyli małpia ospa – co to za choroba?

Ospa małpia to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus mpox, należący do rodzaju Orthopoxvirus, przenoszący się ze zwierzęcia (wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury) na człowieka, ale także z człowieka na człowieka. Źródłem zakażenia może być droga kropelkowa (kaszel, oddychanie, rozmowa z osobą zakażoną), ale także kontakt z uszkodzoną skórą chorego, a nawet z jego pościelą, ręcznikami, czy odzieżą. Wirus mpox jest więc wyjątkowo zakaźny.

Objawy małpiej ospy mogą przypominać grypę, a więc są to:

  • gorączka powyżej 38,5 st. C,
  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej),
  • ból głowy ,
  • bóle mięśni,
  • ból pleców,
  • znaczne osłabienie.

W tej chorobie występują także zmiany skórne – może być trudno odróżnić ją od ospy wietrznej . Najpierw są to plamki, potem grudki, pęcherzyki, krosty, a na koniec strupki.

Jak czytamy na stronie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej gov.pl:

  • Wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała.
  • W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna.
  • Wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodni.
  • Blizny po odpadnięciu strupów na skutek wysypki są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie 1-4 lat.

Mpox - przebieg i leczenie

Mpox zwykle charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, w Europie nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami. Obecnie nie ma celowanego leczenia tej choroby. Stosuje się jedynie leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby – zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe.

Zobacz także:

Epidemiolodzy ostrzegają: Polska nie jest gotowa na kolejną pandemię. Co za tym stoi?

WHO ostrzega: Nowy typ łatwiej się rozprzestrzenia. Małpia ospa w Europie

Małpia ospa – do zakażenia nią może dojść nawet w pobliskim parku! Lekarz wyjaśnia, które zwierzęta są jej nosicielami

Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele
Rząd wprowadza rekordowy zasiłek. Nawet 6450 zł dla wszystkich
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko