Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele
Marta Uler
Marta Uler 28.08.2024 07:38

Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele

Krztusiec i COVID-19 panują w przychodniach.
Fot. Canva/instagram.com/pediatranazdrowie/

Chociaż lato jeszcze trwa, a temperatury wciąż są wysokie, to w przychodniach już obserwuje się wzmożony ruch. Przybywa małych i dużych pacjentów, a przychodzą z podobnymi objawami. Można na tej podstawie określić, jakie choroby będą dominować jesienią.

Najwięcej zakażeń dotyczy krztuśca, który panoszy się ostatnio w sposób niepokojący, i daje czasem niespecyficzne objawy, ale wiele jest także osób chorujących na COVID-19. Pediatra Monika Działowska wymienia, na co – i w jaki sposób – chorują teraz dzieci. A z nimi – zwykle całe rodziny.

Krztusiec, COVID-19 – to najpopularniejsze obecnie choroby

Przed nami ostatnie dni wakacji, a potem jesień. Wkrótce dzieci pójdą do szkół i przedszkoli, a wtedy, nieuchronnie, czeka nas kolejna fala przeziębień i innych sezonowych infekcji. Na co będziemy chorować w najbliższym czasie? Wiele wskazuje na to, że królować będzie krztusiec. Z każdym dniem przybywa chorych, a przecież na zewnątrz nadal jest bardzo ciepło. Jeszcze nie spędzamy tak dużo czasu w zamkniętych przestrzeniach...

Lekarka Monika Działowska, czyli @pediatranazdrowie, zamieściła na Instagramie film, w którym podsumowuje ostatnie dni w przychodni. Jakie panują obecnie choroby?

"COVID zaczyna się bardzo panoszyć, również wśród dzieci, ale zwykle chorują całe rodziny" – mówi. "Natomiast dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj są to stosunkowo lekkie objawy, przypominające infekcje wirusowe. U dzieci często razem z biegunką i wymiotami".

Tony owoców przyjechały do Polski z USA. To, co znaleźli w środku, przyprawia o ciarki Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Nowy COVID jest trudny do zdiagnozowania

Jest bardzo dużo zachorowań na COVID-19. Ze statystyk Ministerstwa Zdrowia wynika, że we wtorek 26 sierpnia 2024 r., w Polsce było już 1966 zakażeń, w tym 1355 nowych. To już prawie dwa razy więcej w porównaniu do dobowych statystyk z ubiegłego tygodnia – wtedy liczba chorych nie przekraczała 1200.

W Polsce cały czas dominuje subwariant JN.1, ale krąży już niestety nowy – KP.3 należący do szczepu FliRT. Wczesne objawy COVID na chwilę obecną to ogólne osłabienie, katar i ból gardła. Zła wiadomość jest taka, że wirus nie jest zbyt łatwo wykrywalny: "Przy obecnych wariantach najpierw pojawiają się objawy, a dopiero później wirus intensywnie się namnaża. Dlatego w pierwszej dobie wynik może być ujemny. Test należy powtórzyć po 24 godzinach, jeśli mamy objawy" – powiedział dla portal.abczdrowie.pl dr Paweł Grzesiowski.

Objawy COVID-19 u osób dorosłych, to także "jelitówki" - tak, jak u dzieci. Poza tym chorzy skarżą się na:

  • gorączkę,
  • duszności, 
  • bóle głowy i mięśni, 
  • utratę węchu i smaku.

Krztusiec na czele zachorowań

Z obserwacji pediatry Moniki Działowskiej wynika jednak, że najwięcej obecnie jest zachorowań na krztusiec. "Do sierpnia zeszłego roku było tych zachorowań zgłoszonych 500, a w tym roku jest już 10 000. Taka jest skala przyrostu". Lekarka zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię – krztusiec przebiega teraz z mokrym kaszlem, co może być mylące.

"Krztusiec to głównie kaszel suchy, nocny, napadowy, z tendencją do wymiotów – a nie mokry, nie taki, kiedy dziecko, jest totalnie zatkane” – mówi.

Trzeba być w tej kwestii bardzo czujnym, bo krztusiec w początkowej fazie właściwie niczym nie różni się od infekcji wirusowej. A to właśnie na początku choroby należy podać pacjentowi antybiotyk – tylko że na początku mało kto robi test.

Kiedy u nas, lub kogoś z naszych bliskich, zaczyna się rozwijać infekcja, naprawdę warto wykonać test CRP, który można kupić w każdej aptece. Dowiemy się z niego, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową, czy bakteryjną. W porę podany antybiotyk zapobiegnie rozwinięciu się kolejnych faz krztuśca, które mogą trwać wiele tygodni i są niezwykle męczące dla chorego. Lek podany z opóźnieniem zapobiega jedynie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Zobacz także:

W Małopolsce odnotowano duży wzrost zachorowań. Nie chodzi tylko o COVID-19, ale inne schorzenia

Z powodu krztuśca zmarło miesięczne dziecko. “Pierwszy przypadek w tym roku”

Rośnie liczba chorych na krztusiec w Grecji. Zmarło już dwoje dzieci

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza
twarz
To miał być lek na cukrzycę, a okazało się, że świetnie radzi sobie też z odchudzeniem. Jednak gdy redukcja wagi jest za szybka, skóra nie nadąża za tym spadkiem. Efekt widać na przykład na twarzy. Jak uniknąć „ozempic face”? – pytamy doktor Kamilę Białek-Galas, dermatolog i lekarkę medycyny estetycznej. Ozempic, dzięki temu, że błyskawicznie odchudza, jest masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają, za to borykają się z nadwagą i otyłością. Naukowcy ostrzegają, że lek może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane, ale osoby, które bardzo chcą schudnąć, często nie patrzą na ryzyko. 
Czytaj dalej
W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
Ziołowe herbatki cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością. W wielu przypadkach panuje błędne przekonanie, że pomogą w utracie wagi i mają wiele innych cennych właściwości. Okazuje się jednak, że nie każda ziołowa herbata wpłynie na nas pozytywnie. Są również takie, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. I to właśnie jedną z takich herbat Polacy piją litrami. Ziołowe herbatki na bazie senesu i żywokostu cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Na szczęście świadomość z roku na rok wzrasta i coraz mniej osób decyduje się na jej picie. Zamiast nam pomóc, może tylko zaszkodzić. Przekonują o tym naukowcy z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, którzy przeprowadzili wiele badań dotyczących ich „magicznych właściwości”.
Czytaj dalej