Pierwsze oznaki choroby serca zauważysz w toalecie. „To często pomijany problem”
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze objawy choroby serca możemy zauważyć w… toalecie. Zdaniem ekspertów, jeśli borykamy się z takim problemem, wykonując czynności fizjologiczne, może być to znak, by pójść do lekarza.
Jak podaje portal politykazdrowotna.com, za 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Według ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Warto więc przyjrzeć się swojemu organizmowi, by móc w porę zadziałać.
Zaparcia mogą wiązać się z chorobą serca
Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash dowiedli, że zbyt długie spędzanie czasu w toalecie, może być związane z chorobami serca. Po przeprowadzeniu badania na 408 354 osobach, okazało się, że osoby, które zmagają się z zaparciami, są dwa razy bardziej narażone na późniejsze problemy z sercem.
Nasze badanie sugeruje, że zaparcia, powszechny, choć często pomijany problem zdrowotny, mogą być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do chorób układu krążenia – powiedział profesor Marques, który przewodził grupie naukowców.
Okazało się też, że osoby, które mają problem z zaparciami oraz nadciśnieniem tętniczym są aż o 34 proc. bardziej narażone na problemy z sercem.
To rzadziej spotykany objaw raka piersi. Czym jest tzw. "skórka pomarańczy"? Ma 116 lat i została okrzyknięta najstarszą osobą na świecie. Tę wiadomość uczciła ulubionym napojemJak pozbyć się zaparć?
Aby pozbyć się zaparć, należy popracować nad swoją dietą. Najważniejsze jest zwiększenie spożycia błonnika do 40-50 g dziennie oraz wypijanie 2,5–3 l wody. Dieta, która pomoże w wyeliminowaniu zaparć, powinna zawierać: pieczywo żytnie, grube kasze, makaron razowy, brązowy ryż, otręby pszenne, siemię lniane. Jeśli to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem.
Wielu Polaków ma problemy z sercem
Kardiolog prof. Piotr Jankowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w rozmowie z portalem, wskazał, że „choroby serca są najważniejszą przyczyną zgonów Polaków i jedną z głównych przyczyn chorobowości i inwalidztwa”. Problem ten dotyka miliony osób w naszym kraju.
Co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Prawie 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca. 600-800 tysięcy osób ma migotanie przedsionków w różnych formach. Około 13 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, w części przypadków jest to choroba nierozpoznana. Prawie 20 milionów ma hipercholesterolemię. Jeśli mówimy o chorobach, które są czynnikiem ryzyka, to warto podkreślić, że 8 milionów Polaków pali tytoń. Uzależnienie od tytoniu w konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia – poinformował prof. Jankowski.
Zobacz też:
Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”
COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?
Pacjent z niewydolnością serca otrzymał serce z tytanu. To prawdziwy przełom