Mapa kleszczy 2025. Sprawdź, zanim wybierzesz się na spacer
Kleszcze mogą czaić się na każdym rogu. Te małe, choć wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki znajdziemy zarówno w głębi lasu, jak i w miejskich parkach, na działkach, a nawet osiedlowych trawnikach. Co gorsza, są aktywne już od marca, a ciepłe zimy tylko wydłużają sezon ich żerowania. Na szczęście istnieją interaktywne mapy kleszczy, które pomagają śledzić, gdzie jest ich najwięcej. Koniecznie sprawdź, w jakich regionach Polski znajduje się najwięcej kleszczy, zanim wybierzesz się na spacer.
Rozpoczął się sezon na kleszcze. Warto uważać!
Choć kleszcze potrafią być obecne przez cały rok (zwłaszcza w przypadku łagodnych zim), ich aktywność wzrasta przede wszystkim wiosną i latem, czyli od marca do października. Te małe, choć wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki uwielbiają wilgotne, zacienione miejsca. Świetnie czują się w lasach, łąkach, zaroślach, miejskich parkach czy domowych ogródkach. Najbardziej zagrażają nam rano lub późnym popołudniem, kiedy wilgotność powietrza jest najwyższa w ciągu dnia.
Każdy wie, że kleszczy należy się wystrzegać, ale czy naprawdę są tak niebezpieczne? Odpowiadamy krótko i zwięźle: tak! Kleszcze mogą przenosić poważne choroby , m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu ( KZM ), a także babeszjozę czy anaplazmozę. Co gorsza, ich ukąszenie jest często bezbolesne i trudne do zauważenia, dlatego tak łatwo je przeoczyć. To przede wszystkim z tego powodu warto zadbać o profilaktykę, mieć świadomość zagrożenia, a kiedy już dojdzie do spotkania z kleszczem — reagować szybko i konkretnie.
Przeczytaj też: Weź z szafki i wysyp w ogrodzie. Nie ma lepszego sposobu na kleszcze

Nie zwlekaj, dodaj kleszcza do mapy
W internecie działa coraz więcej interaktywnych map i platform, na których można oznaczać miejsca spotkania z kleszczami. To cenne narzędzia, które pomagają tworzyć aktualną mapę zagrożeń, pokazującą, gdzie obecnie kleszczy jest najwięcej i gdzie należy zachować szczególną ostrożność .
Zgłoszenie jest proste i zajmuje zaledwie chwilę — wystarczy podać lokalizację, datę i ewentualnie kilka dodatkowych informacji, np. czy kleszcz był na człowieku czy zwierzęciu. Co więcej, niektóre strony umożliwiają dodanie zdjęcia kleszcza, co ułatwia jego identyfikację i może pomóc specjalistom określić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia (a niektóre z nich przenoszą groźniejsze choroby niż inne).
Dzięki takim zgłoszeniom powstaje swoista "mapa ostrzeżeń", z której mogą korzystać wszyscy. Jak prezentuje się obecnie mapa kleszczy na 2025 rok?
Mapa kleszczy 2025
W sieci znajdziemy wiele stron, na których znajdują się aktualizowane przez internautów mapy kleszczy. Jedną z nich jest strona Narodowego Kleszczobrania, gdzie znajduje się interaktywna mapka Polski. Na jej podstawie można zauważyć, że kleszcze są spotykane w wielu regionach naszego kraju, z największym zagęszczeniem w centralnej , południowej i północno-zachodniej części kraju.
Największe skupiska znajdują się w województwie:
- Śląskim (okolice Katowic) — największe skupisko, aż 80 zgłoszeń.
- Mazowieckim (okolice Warszawy) — 44 zgłoszenia.
- Łódzkim (okolice Łodzi) — 25 zgłoszeń.
- Dolnośląskim (okolice Wrocławia) — 26 zgłoszeń.
- Wielkopolskim (Poznań i okolice) — 22-24 zgłoszenia.
Mniejsze skupiska znajdziemy na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północno-wschodniej Polsce, Pomorzu Środkowym i Zachodnim, a także Małopolsce i Podkarpaciu.
Podsumowując, kleszcze są aktywne w niemal całej Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby zgłaszają napotykane przez siebie kleszcze, dlatego, choć warto obserwować ostrzeżenia, które pojawiają się na mapie, nie można całkowicie polegać na tym systemie. Warto zachować ostrożność , zwłaszcza w lasach, parkach, na łąkach oraz podczas spacerów z psem czy uprawiania sportów na świeżym powietrzu.

Sprawdź także: To siedlisko kleszczy! Natychmiast usuń z mieszkania i działki
Jak chronić się przed kleszczami?
Kleszcze możemy spotkać wszędzie, nawet w domach (przyniesione przez zwierzęta), dlatego szczególnie w sezonie wiosenno-letnim trzeba mieć oczy dookoła głowy. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ubiorze, jeśli wybieramy się na spacer do lasu, na łąkę czy do parku. Warto założyć długie spodnie, skarpetki, zakryte buty i bluzkę z długim rękawem. Nie zapomnij o nakryciu głowy !
Kolejnym sposobem na uniknięcie kleszcza jest użycie środków odstraszających te małe pajęczaki. Znajdziemy je w aptekach i drogeriach. A po skończonym spacerze warto sprawdzić całe swoje ciało, szczególnie pachwiny, zgięcia kolan, szyję, skórę głowy i za uszami, by sprawdzić, czy gdzieś w tych zakamarkach nie zaszył się niepożądany gość. Tak samo uważnie należy przyjrzeć się ubraniom oraz zwierzakom.
Jeśli często przebywasz w naturze — rozważ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. W przeciwieństwie do boreliozy, której leczenie opiera się na antybiotykach, na KZM nie ma leczenia przyczynowego — można jedynie łagodzić objawy. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, a w niektórych przypadkach nawet do trwałych uszkodzeń układu nerwowego.
Szczepienie jest bezpieczne i skuteczne. Składa się z trzech dawek (dwie podstawowe i jedna przypominająca), a ochrona może utrzymywać się przez wiele lat. Jest szczególnie zalecane osobom aktywnym na świeżym powietrzu, dzieciom mieszkającym w terenach endemicznych oraz osobom starszym.
Polecamy: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka