Na tę chorobę cierpi muzyk grupy Łzy. Czym jest Zespół Eisenmengera?
Adam Konkol, znany publiczności jako lider grupy Łzy mierzy się z rakiem płuc. Muzyk zdradził, że ze względu na choroby współistniejące nie może przejść operacji ani chemioterapii.
Adam Konkol jest jednym z najdłużej żyjących ludzi z wrodzonym Zespołem Eisenmengera na świecie. To zespół wrodzonych wad serca, które prowadzą do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP). Co jeszcze wiemy o tym schorzeniu?
Adam Konkol cierpi na Zespół Eisenmengera
Adam Konkol kilka dni temu podzielił się ze swoimi fanami informacją o diagnozie . Założyciel grupy Łzy usłyszał od lekarza, że ma złośliwego raka płuc.
"Jestem po kilku konsultacjach i "normalnie,", gdybym nie miał wady serca, po prostu wycięliby mi kawałek płuca i być może byłoby po sprawie, ale nie można. Nie można też chemioterapii, która by mnie po prostu zabiła, za to można "strzelać" w niego promieniami i taki jest plan" - pisał muzyk na Faceeboku.
Operacji ani chemioterapii Adam Konkol nie może przejść ze względu na wspomnianą wadę serca , czyli Zespół Eisenmengera.
Adam Konkol cierpi na to schorzenie od dziecka
Choroba jest zespołem wrodzonych wad serca, prowadzących do rozwoju tętniczego nadciśnienia płuc (TNP) . Tę rzadką przypadłość rocznie rozpoznaje się u ok. 100 osób, natomiast szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 1,1 tys. pacjentów. Początkowo ze względu na objawy takie jak m.in. brak tchu, zmęczenie, zadyszka czy znużenie bywa mylona z astmą. Niestety, nieleczony Zespół Eisenmengera może prowadzić do śmierci w ciągu maksymalnie 2,5 roku.
Adam Konkol cierpi na Zespół Eisenmengera od dziecka.
Jako dziecko nie rozumiałem, dlaczego pewnych rzeczy nie mogę robić, a inne dzieci mogą. Nie mogłem ćwiczyć na wf, a uwielbiam rywalizacje, więc było mi przykro, gdy koledzy mogli biegać, skakać w dal. Ja chciałem robić wszystko to co oni, długo nie rozumiałem, dlaczego nie mogę - wspominał w rozmowie z “Dzień Dobry TVN” Adam Konkol.
Gdy miał 18 lat, Adam przeszedł pierwszy, poważny krwotok płucny. Z kolei w wieku 27 lat, trafił wycieńczony na oddział transplantologii w Zabrzu.
Skąd się bierze Zespół Eisenmengera ?
Zespół Eisenmengera jest postacią tętniczego nadciśnienia płucnego, występującą u części pacjentów z wrodzoną wadą przeciekową serca. Pojawia się wtedy, gdy ciśnienie w krążeniu płucnym, czyli w krążeniu małym przewyższa ciśnienie w krążeniu systemowym, czyli w krążeniu dużym. Właśnie wtedy część nieutlenowanej krwi z jam prawego serca, z prawego przedsionka, prawej tętnicy płucnej lub prawej komory, zamiast spłynąć do płuc, przepływa prosto do jam lewego serca.
Z kolei przedostanie się nieutlenowanej krwi do krążenia systemowego powoduje wystąpienie sinicy. Obok duszności to podstawowy objaw zespołu Eisenmengera. Jego charakterystyczną cechą są też palce pałeczkowate, ale też paznokcie w kształcie szkiełek od zegarka.
Czytaj też:
Ile kroków dziennie trzeba zrobić, aby schudnąć? Pilnuj tej liczby
Złamane serce to choroba. W 90 procentach dopada jedną płeć
Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić?