Lekarze wygrali w sądzie!
Sąd apelacyjny przyznał rację Naczelnej Izbie Lekarskiej. NIL nie musi zamieszczać sprostowania dotyczącego swojej publikacji nt. jakości kształcenia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Kaliskiego.
Rektor Uniwersytetu Kaliskiego wymaga sprostowania
6 października NIL zawiadomił prokuraturę, że wg oceny samorządu lekarskiego Uniwersytet Kaliski nie ma prawa, by otworzyć wydział lekarski. Uniwersytetowi Kaliskiemu zarzucono, że nie ma potrzebnej infrastruktury i zaplecza technicznego. NIL uznał także, że program studiów odstaje od obecnych standardów kształcenia.
Po opublikowaniu komunikatu na stronie NIL stawiającego w niekorzystnym świetle Uniwersytet Kaliski, rektor uczelni i kandydat na Senator RP, złożył wniosek do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Celem było zobowiązanie Naczelnej Izby Lekarskiej, by sprostowała wcześniej wspomnianą informację.
Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?Naczelna Izba Lekarska ma rację
Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił wniosek rektora Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego o nakazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej zamieszczenia sprostowania informacji, że kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim nie ma odpowiedniego zaplecza.
Sąd Okręgowy podzielił argumenty Naczelnej Izby Lekarskiej. Zażalenie Rektora Uniwersytetu Kaliskiego trafiło również do Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Jednak decyzja Sądu I Instancji została utrzymana w mocy.
Uniwersytet Kaliski chce kształcić lekarzy
Uniwersytet Kaliski w 2022 r. uzyskał prawo, by kształcić lekarzy na kierunku lekarskim. Zgodę tę otrzymała od Ministra Edukacji i Nauki, choć dwa miesiące wcześniej Polska Komisja Akredytacyjna negatywnie oceniła przygotowanie uczelni do prowadzenia kierunku lekarskiego.