Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nadżerka szyjki macicy – jak się objawia i jakie znamy metody leczenia?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:31

Nadżerka szyjki macicy – jak się objawia i jakie znamy metody leczenia?

Nadżerka szyjki macicy – jak się objawia i jakie znamy metody leczenia?
pixabay.com

Nadżerka szyjki macicy – charakterystyka

Nadżerka szyjki macicy to zaczerwieniony i silnie przekrwiony obszar występujący na błonie śluzowej szyjki macicy. Do powstawania tego typu zmian dochodzi na skutek zastępowania nabłonka wielowarstwowego płaskiego nierogowaciejącego (wyściełającego tarczę szyjki macicy i pochwę) nabłonkiem gruczołowym wyścielającym kanał szyjki macicy. Strefę pomiędzy wspomnianymi typami nabłonka nazywa się strefą T (transformacji). Nabłonek gruczołowy wyraźnie odróżnia się od nabłonka płaskiego (jest bladoróżowy), lekarz może to zauważyć „gołym okiem” podczas klasycznego badania ginekologicznego.

Nadżerka to pojęcie używane powszechnie do określania omawianych zmian błony śluzowej szyjki macicy, nie jest ono jednak prawidłowe. W histologii terminem tym określa się bowiem ubytek w tkance nabłonkowej – nadżerką są np. afty obecne w jamie ustnej czy też wrzody żołądka i dwunastnicy. W opisywanym przypadku nie dochodzi do tego typu sytuacji, a jedynie do zastąpienia jednego rodzaju nabłonka innym – jest to erytroplakia. Ponieważ jednak większość pacjentek przywykło do używania terminu „nadżerka szyjki macicy”, wielu ginekologów także go stosuje.

Nadżerka szyjki macicy – przyczyny

Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerek szyjki macicy. Pierwsza z nich to nadżerka rzekoma (omawiana powyżej) oraz nadżerka prawdziwa (ektopia), która charakteryzuje się ubytkiem w ochronnej warstwie nabłonka płaskiego – jest on charakterystyczny dla zaawansowanego raka szyjki macicy.

Wśród przyczyn pojawiania się nadżerek szyjki macicy (erytroplakii) wymienia się najczęściej:

  • nieleczone, leczone nieprawidłowo bądź niedoleczone infekcje i stany zapalne pochwy i sromu,

  • urazy mechaniczne powstałe np. podczas współżycia,

  • przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,

  • stosowanie wkładek domacicznych,

  • przebyte poronienia,

  • częsta zmiana partnerów seksualnych,

  • duża ilość porodów drogami natury,

  • ciąża i połóg.

Nadżerka szyjki macicy – objawy

Nadżerka szyjki macicy daje nieswoiste objawy, które mogą sugerować infekcję dróg rodnych, dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie bagatelizować tego rodzaju symptomów i nie podejmować leczenia na własną rękę, lecz zgłosić się do ginekologa.

Nadżerkę szyjki macicy można podejrzewać, gdy występują:

  • upławy o nieprzyjemnym zapachu,

  • swędzenie, pieczenie w okolicach intymnych,

  • plamienia po stosunku,

  • plamienia między miesiączkami,

  • bóle podbrzusza.

Powyższe objawy mogą mieć różne nasilenie, choć także mogą nie pojawić się w ogóle, niezwykle istotna jest profilaktyka w postaci regularnych wizyt u lekarza.

Nadżerka szyjki macicy – diagnostyka

Nadżerkę szyjki macicy ginekolog możne rozpoznać podczas badania ginekologicznego z użyciem wziernika dopochwowego. Jeżeli lekarz zauważy na błonie śluzowej szyjki macicy zmieniony kolor nabłonka bądź inne niepokojące zmiany, zleci wykonanie posiewu wydzieliny z pochwy i szyjki macicy oraz badanie cytologiczne, czyli badanie komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. Cytologia jest bezbolesna, może powodować jedynie chwilowy, niewielki dyskomfort.

Jeżeli w badaniu cytologicznym zostaną stwierdzone nieprawidłowości, konieczne będzie przeprowadzenie kolposkopii. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, polegające na oglądaniu szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu – specjalnego urządzenia optycznego. Podczas badania można pobrać materiał do badań histopatologicznych, które potwierdzą lub wykluczą obecność komórek rakowych.

Tagi: