NFZ opracował zdrowe plany żywieniowe. Sprawdź, jaką dietę wybrać przy konkretnych schorzeniach
Dane NFZ odnośnie otyłości nie napawają optymizmem. Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. NFZ szacuje, że za kilka lat otyłych osób będzie aż 30 proc.
Jeśli chcemy zmienić styl życia, a co najważniejsze zdrowo się odżywiać i zmienić dietę, z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie Diety NFZ można za darmo wybrać dla siebie oraz bliskich odpowiedni plan żywieniowy. To jeszcze nie wszystko, bo nawet jeśli mierzymy się z chorobami takimi jak cukrzyca czy depresja, również możemy pobrać ze strony internetowej odpowiednio dopasowany jadłospis.
Dane odnośnie otyłości są niepokojące
Według danych NFZ i GUS, co drugi dorosły w Polsce ( powyżej 15+) boryka się z dodatkowymi kilogramami. Trzech na pięciu Polaków ma nadwagę , a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w naszym kraju systematycznie rośnie. Prognozy bynajmniej nie są optymistyczne, bo w 2025 roku otyłych osób będzie już 26 proc. kobiet oraz 30 proc. mężczyzn.
Oczywiście otyłość jest nie tylko dyskomfortem z powodu nadmiaru kilogramów, ale również przyczyną wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy. Eksperci podkreślają, że już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, by poczuć się lepiej we własnym ciele, ale też zbić nadprogramowe kilogramy oraz obniżyć ciśnienie krwi.
Gotowe plany żywieniowe do pobrania na stronie NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia przykłada ogromną wagę do zdrowych nawyków i proponuje Polakom zdrowe rozwiązania. Na stronie diety.nfz.gov.pl dostępne są za darmo gotowe plany żywieniowe. Bazują one na diecie DASH. Warto go wybrać, jeśli chcemy budować zdrowe nawyki, wspomóc leczenie i zmniejszyć ryzyko powikłań choroby, ale też przygotować zdrowe posiłki dla siebie i rodziny.
Plany żywieniowe opracowane zostały tak, by osoby borykające się z rozmaitymi dolegliwościami mogły skorzystać z fachowo opracowanego jadłospisu na 3 dni. Znajdziemy tam przykładowe potrawy na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację dla osób , które m.in. borykają się z cukrzycą, Hashimoto, depresją czy nadciśnieniem. Poza tym znajdziemy również jadłospisy dla seniorów, całej rodziny oraz dla tych osób, które są wege.
Czym jest dieta DASH?
Dodajmy, że dieta DASH jest sposobem żywienia zalecanym przy nadciśnieniu tętniczym, osobom z grupy podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale też jako zdrowy model żywienia dla każdej osoby.
Zalecenia diety DASH podkreślają znaczenie doboru odpowiednich grup produktów w jadłospisie. Na dietę dash składają się przede wszystkim:
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne,
- owoce
- warzywa
-
drób
ryby
orzechy i nasiona - nasiona roślin strączkowych (np. soczewica, groch, cieciorka),
- oleje roślinne (nietropikalne)
Zbilansowana dieta to taka, która bierze pod uwagę zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki, składniki mineralne oraz witaminy zgodnie z aktualnymi normami żywienia. Ta dieta jest też zgodna z zapotrzebowaniem energetycznym dla danej grupy wiekowej, uwzględniając płeć, masę ciała oraz poziom aktywności fizycznej.
Czytaj też:
Dieta DASH - najzdrowsza dieta na świecie! Zalecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem
Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Daj to dziecku, a łatwiej będzie mu się uczyć. Ekspert radzi, co włączyć do diety