Pacjenci.pl Choroby Niebezpieczna bakteria w podkarpackim szpitalu. Sanepid wkracza do akcji
Fot. Pexels/Canva

Niebezpieczna bakteria w podkarpackim szpitalu. Sanepid wkracza do akcji

31 marca 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Szpital Specjalistyczny w Jaśle mierzy się z poważnym kryzysem. W instalacji wodnej placówki stwierdzono podwyższone stężenie bakterii odpowiedzialnej za chorobę legionistów, która w 2023 zabiła na Podkarpaciu ponad 20 pacjentów.

Zabójcza bakteria w szpitalnej instalacji

Informacja na temat bakterii w podkarpackiej placówce ujrzała światło dzienne dzięki czytelnikowi serwisu tvn24.pl. Według jego relacji w szpitalu w Jaśle zakazano używania wody nawet do mycia . Dziennikarze portalu skontaktowali się z regionalnym oddziałem sanepidu .

Próbka, w której wykryto ponadnormatywne stężenie Legionelli, pochodziła z instalacji wodnej . Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle niezwłocznie wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności, nakazując podjęcie działań naprawczych

– informuje Teresa Iwaniec, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle.
Przeczytaj też: Jak można zarazić się bakterią Legionella? Te miejsca są szczególnie niebezpieczne

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła NFZ. Miliardy złotych wydane niezgodnie z przeznaczeniem
Suche i popękane pięty mogą zwiastować poważną chorobę

Trwają prace nad usunięciem bakterii

Szpital w Jaśle natychmiast podjął działania w celu eliminacji bakterii z instalacji wodnej. Konieczne jest gruntowne wyczyszczenie i dezynfekcja całej instalacji, a także wymiana niektórych elementów armatury . W związku z tym niezbędne było wyłączenie z użytku części pryszniców. Do mediów docierają informacje, że pacjenci nie mogą brać pryszniców, ani nawet umyć rąk.

Przeczytaj też: Jak wyglądają pierwsze objawy Legionelli? Niestety, bardzo łatwo je zignorować

Bakteria Legionella żyje głównie w środowisku wodnym, zwłaszcza w ciepłej wodzie . Można ją znaleźć w naturalnych zbiornikach wodnych, systemach wodociągowych, instalacjach klimatyzacji, basenach, jacuzzi, a nawet w zraszaczach i nawilżaczach powietrza.

Legionella namnaża się w temperaturze 25–45°C, a niebezpieczna dla ludzi staje się, gdy zostanie rozpylona w postaci aerozolu i wdychana . Może powodować legionellozę (chorobę legionistów), czyli groźne zapalenie płuc. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja instalacji wodnych – zarówno w miejscach publicznych, jak i w domach.

prysznic para-Canva
Do zakażenia Legionellą może dojść podczas korzystania z prysznica, gdy wdychane są skażone aerozole wodne. Fot. Canva

Epidemia legionellozy w 2023

Bakterie Legionella rozwijają się w ciepłej wodzie, szczególnie w stojącej wodzie sieci wodociągowych. Zakażenie następuje poprzez inhalację mikroskopijnych kropelek wody zawierających bakterie, np. podczas używania pryszniców , klimatyzacji czy basenów SPA.

W 2023 roku doszło do epidemii legionellozy w Rzeszowie i okolicach. W okresie od 30 lipca do 3 września 2023 r. odnotowano 165 przypadków choroby legionistów , z czego 152 zostały potwierdzone, a 13 uznano za prawdopodobne.

Objawy choroby legionistów pojawiają się zwykle od 2 do 10 dni po zakażeniu i obejmują :

• wysoką gorączkę (powyżej 40°C),
• duszność,
• spadki saturacji (nasycenia krwi tlenem),
• podwyższone parametry zapalne,
• wysoki poziom prokalcytoniny,
• rozległe zmiany w płucach widoczne w RTG.

Dodatkowo, u około 30% pacjentów występuje biegunka i wymioty, a u 50% – dezorientacja lub zaburzenia świadomości.

Przeczytaj też: Prof. Simon wskazał, kto nie powinien obawiać się Legionelli. Wskazał też osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka

legionella-Getty Images-Canva
Podczas epidemii w  2023 roku próbki zimnej wody z rzeszowskiego wodociągu nie wykazały przekroczeń bakterii Legionella . Fot. Getty Images/Canva

Do 30 września 2023 r. odnotowano 25 zgonów spowodowanych legionellozą , co stanowiło śmiertelność na poziomie 15%. Wszyscy zmarli mieli choroby współistniejące i byli w wieku od 51 do 97 lat.

W ramach badań środowiskowych pobrano 187 próbek wody, w tym 87 z ciepłej i 100 z zimnej. Próbki zimnej wody z rzeszowskiego wodociągu nie wykazały przekroczeń bakterii Legionella . Natomiast woda ciepła pobrana z mieszkań chorych wykazała obecność bakterii Legionella w 10 punktach.


Źródła:
Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ognisko choroby legionistów w Rzeszowie i okolicach, 2023. [Dokument PDF].
"Jasło: Legionella w szpitalu. Sanepid o zwalczaniu bakterii." TVN24, 2023. Dostępne online: https://tvn24.pl/rzeszow/jaslo-legionella-w-szpitalu-sanepid-o-zwalczaniu-bakterii-st8387687?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2NB3et5IPfaUdxC28ve1Oalyuj6hCcYcBmecyExx8UOpfex_NBwzmtAaM_aem_Ipe0-FjDnMaDG4qk7W03IQ.

Wyglądasz na 10 lat starszą? To może być objaw rzadkiej choroby
Spalisz 20 razy więcej kalorii. To najskuteczniejszy sposób na odchudzanie
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko