Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Prof. Simon wskazał, kto nie powinien obawiać się Legionelli. Wskazał też osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.09.2023 15:30

Prof. Simon wskazał, kto nie powinien obawiać się Legionelli. Wskazał też osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka

lekarz
canva

Z powodu zakażenia Legionellą zmarła w Rzeszowie czwarta osoba – łącznie z jej powodu doszło do 19 zgonów. Coraz więcej osób jest hospitalizowanych. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. W sprawie tej głos zabrał prof. Krzysztof Simon. Lekarz wyjaśni, które osoby nie powinny spodziewać się objawów zakażenia i kto należy do grupy podwyższonego ryzyka. 

 

Legionella wciąż atakuje

Z powodu zakażenia Legionellą zmarło 19 osób. Liczba zakażonych wzrosła do 160 osób. Dane te przekazał szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Jaromir Ślączka. Szef PSSE dodał, że osoby, które zmarły z powodu infekcji miały choroby współistniejące. Wciąż nie ma informacji na temat źródła zakażenia.

Rzeszów niechlubnie przoduje w statystykach zachorowalności – w powiecie rzeszowskim jest 107 chorych. Po jednym zakażaniu odnotowano w powiatach: przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowolskim, opolskim, jasielskim

Projekt bez nazwy - 2023-09-04T135454.778.png.

Legionella się rozprzestrzenia. Mamy pierwszy przypadek infekcji w woj. lubelskim Dla tych osób bakteria Legionelli jest szczególnie groźna. Zakażenie może skończyć się tragicznie

Prof. Simon uspokaja

Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego, był gościem programu WP Newsroom. Podczas rozmowy powiedział, że objawów infekcji nie muszą spodziewać się osoby młode i zdrowe. Stwierdził również, że symptomem zakażenia u osób starszych, lecz bez chorób współistniejących, może być gorączka Pontiac. Lekarz wskazał, że grupą podwyższonego ryzyka są pacjenci mający schorzenia przewlekłe i nowotwory.

Jak ustrzec się przed Legionellą?

Prof. Simon zapytany o profilaktykę zakażeń, powiedział, że jest to zadanie dla służb miejskich. Dodał, że większość z nas ma ograniczony wpływ na to, jak woda trafia do kranu:

„Zimna, letnia, nieprzegotowana woda to zawsze jest ryzyko. Ale od tego są służby. My zależymy od funkcjonowania służb miejskich i jakości wodociągów. Wodociągi powinny być sprawdzane, czyszczone, a tam, gdzie są problemy: zamknięte obiekty, szpitale, sanatoria, tam powinna woda być odpowiednio przegrzewana, by bakterie ginęły”. - powiedział prof. Simon

Legionella najszybciej rozwija się w wodzie o temperaturze pomiędzy 25 a 45 stopni Celsjusza. Gdy woda osiąga wartość 60 stopni Celsjusza, patogen żyje tylko 2 minuty, a w temperaturze 70 stopni C – ginie. Żeby nie dopuścić do jego rozwoju, należy zadbać, by w punkcie wypływu wody z kranu temperatura miała wartość co najmniej 55 stopni C.

Wskazane jest również systematyczne płukanie systemów wodociągowych wody ciepłej. Po powrocie do domu nawet z kilkudniowej podróży należy spuszczać przez kilka minut gorącą wodę – zarówno w kranach, jak i w prysznicach.

 

Polecane