Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia
Fot. Canva

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

8 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Zmęczenie, senność, rozkojarzenie - znasz te objawy? Na ogół podejrzewa się niedobór witaminy D, ale kiedy za oknem jest słońce, albo kiedy suplementujesz witaminę D nie ma mowy o jej niedoborach. Jeśli nadal jesteś zmęczona, osłabiona i zdekoncentrowana - to prawdopodobnie cierpisz na niedobory witaminy B12.

Witamina B12

Niedobór witaminy B12 łatwo pomylić z niedoborem witaminy D. Oba dają podobne objawy - z tą różnicą, że o niedoborach witaminy D mówi się dużo, a witamina B12 nadal jest zapomniana. Witamina B12, inaczej kobalamina, to witamina rozpuszczalna w wodzie, występująca prawie tylko w mięsie i nabiale. Niektóre warzywa mają jej śladowe ilości. Suplementacja witaminy B12 jest zalecana osobom na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Witamina B12 nie występuje prawie w ogóle w roślinach - jeśli mają jej śladowe ilości, to tylko dlatego, że bytują w nich bakterie mające zdolność do syntezy tej witaminy. Zgodnie z aktualnymi polskimi normami z 2020 roku, zalecane spożycie kobalaminy u osób dorosłych wynosi 2,4 µg/dzień. U kobiet ciąży jest ono wyższe i wynosi 2,6 µg /dzień, a u kobiet karmiących 2,8 µg/dzień.

Jak rozpoznać niedobory witaminy B12?

Objawy niedoboru witaminy B12 kumulują się latami, a wiele osób przyzwyczaja się do nich, ponieważ zmęczenie i senność składają na karb starzenia się organizmu czy nadmiaru obowiązków. Najczęściej objawy niedoboru witaminy B12 dotyczą zaburzeń w funkcjonowaniu układu krwiotwórczego, pokarmowego oraz zaburzeń neurologicznych. Za typowy objaw niedoboru uznaje się niedokrwistość megaloblastyczną.

Objawy niedoboru witaminy B12:

  • brak apetytu,
  • utrata smaku,
  • pieczenie języka,
  • nudności,
  • zaparcia,
  • bieunki,
  • parestezje rąk i stóp,
  • drętwienie kończyn,
  • utratę czucia wibracji i czucia głębokiego
  • niestabilność chodu,
  • osłabienie wzroku,
  • osłabienie pamięci,
  • zaburzenia nastroju,
  • apatia, depresja,
  • a nawet stany urojeniowe.

Wyrównanie niedoborów

Aby ocenić, czy występuje niedobór witaminy B12 należy wykonać badanie krwi z oznaczeniem homocysteiny. W przypadku niedoborów niezbędna jest suplementacja - w postaci preparatów doustnych lub zastrzyków. Leczenie zwykle rozpoczyna się od wyrównania znacznych niedoborów, właśnie poprzez iniekcje domięśniowe. W niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja do końca życia.

Prywatnie badanie poziomu witaminy B12 (samej) kosztuje około 50 zł.

Cukrzycy muszą szczególnie uważać

Metformina, czyli powszechnie stosowany lek przeciwglikemiczny ma działanie niepożądane w postaci właśnie powodowania niedoborów witaminy B12. Dlatego cukrzycy powinni być szczególnie wyczuleni na niedobory witaminy B12. Co więcej - niedobór witaminy B12 może powodować u nich objawy neurologiczne, które przypominają powikłania neurologiczne będące konsekwencją cukrzycy.

Zobacz też:

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Masz wypryski na klatce piersiowej i brzuchu? To pierwszy objaw raka

"Mój kot miał lepszą śmierć niż moja babcia, czyli dlaczego jestem za eutanazją" [List do redakcji]

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje
Na to chorował Janusz Rewiński. Choroba dotyka prawie 3 milionów Polaków. Pierwsze objawy
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko