Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 06.06.2024 13:10

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Choroby wątroby widać na skórze
Fot. Canva

Problemy z wątrobą bardzo często manifestują się właśnie na skórze. Jeśli wydaje ci się, że od wątroby do skóry droga jest daleka - jesteś w błędzie. Pierwsze objawy chorej wątroby widać właśnie po pogorszeniu się kondycji skóry. A im większe jej przesuszenie czy pojawiające się ciągle wypryski - tym gorsza kondycja narządu. Jednak nie każda zmiana skórna musi być automatycznie łączona z chorą wątrobą. Które zmiany powinny niepokoić?

Zmiany pigmentacyjne skóry - pierwszy objaw chorej wątroby

Innymi słowy - uwaga na zażółcenie skóry lub spojówek oka. Zaburzenia funkcjonowania wątroby w pierwszej kolejności manifestują się zmianą koloru skóry. Przyczyną jest nagromadzenie we krwi bilirubiny - za jej przemianę odpowiada wątroba, a jeśli nie funkcjonuje ona prawidłowo, stężenie bilirubiny w surowicy krwi rośnie i dochodzi do zmiany zabarwienia skóry, zwłaszcza w dobrze ukrwionych miejscach.

Inne zmiany pigmentacyjne skóry, takie jak brązowy lub szary odcień, a także ciemna wysypka na nasłonecznionych miejscach ciała, mogą sugerować zaburzenia metaboliczne - porfirie, hemochromatozy oraz - uwaga - niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. 

Zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe na skórze są efektem zmniejszonej krzepliwości krwi, do której może dojść na skutek uszkodzeń wątroby oraz upośledzenia krążenia krwi w jej obrębie. Zmiany, które na to wskazują:

  • podskórne pajączki (na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach, klatce piersiowej),
  • rumień dłoni i rąk, 
  • rumień na podeszwach stóp,
  • głowa meduzy (poszerzone, wybrzuszone żyły, rozchodzące się promieniście od pępka).

Za te objawy odpowiada właśnie choroba wątroby - ale żeby ustalić, jaka dokładnie, należy rozpocząć diagnostykę. Zalecana jest konsultacja z lekarzem i badania krwi oraz USG brzucha.

Sucha skóra może wynikać z chorej wątroby

Bardzo przesuszona skóra, często pojawiający się świąd skóry, na całym ciele - to także sygnały, że wątroba nie pracuje prawidłowo. Szczególnie warto zwracać uwagę na tzw. kępki żółte, czyli miękkie, żółtawe blaszki – czyli podskórne złogi cholesterolu występujące najczęściej w okolicy powiek, ale mogą pojawić się wszędzie. Są one wynikiem zaburzenia metabolizmu tłuszczów. 

Podsumowując - wiele objawów skórnych wyraźnie podpowiada, że z organizmem dzieje się coś złego. Wątroba jest narządem, który bardzo długo nie daje objawów choroby, aż do zaawansowanego jej rozwoju. Dlatego zmiany skórne, które są spowodowane zaburzeniami w pracy wątroby mogą szybko naprowadzić nas na problem. A szybka diagnostyka daje o wiele lepsze rokowania. 

Zobacz też:

Choroby trzustki. Jakie objawy dają na skórze?

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

Poszłam do dentysty na NFZ. Wyszłam biedniejsza o 800 zł [LIST]

Polecane