Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Przyszedł do lekarza z zaparciami. To niewiarygodne, co miał w ciele
Daria  Siemion
Daria Siemion 05.04.2024 16:54

Przyszedł do lekarza z zaparciami. To niewiarygodne, co miał w ciele

Lekarze oglądający zdjęcie RTG
Fot. Freepik

Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. 

Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?

Nietypowe ciało obce w ciele pacjenta

Pacjent, któremu doskwierały zaparcia, ból i zatrzymanie moczu, początkowo próbował poradzić sobie z problemem na własną rękę. Próbował wielu domowych metod, ale kiedy zawiodły, zdecydował się odwiedzić ostry dyżur. Tamtejsi lekarze zrobili pacjentowi prześwietlenie. Nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli.

Okazało się, że w odbytnicy 59-latka znajduje się dużych rozmiarów ciało obce. Niestety nie dało się go wydostać metodą nieinwazyjną. Lekarze zdecydowali, że muszą operować i to jak najszybciej, ponieważ przedmiot naciskał na pęcherz moczowy i mógł doprowadzić do jego pęknięcia, a to – nawet do zgonu.

"China Times" podaje, że w trakcie operacji z ciała pacjenta wydobyto 9-centrymetrowy... kokos. Operacja przebiegła pomyślnie, a mężczyzna po krótkiej rekonwalescencji opuścił szpital. Chińskie media relacjonują, że operowany pacjent nie zdradził, skąd w jego ciele wzięła się roślina. Pozostanie to jego słodką tajemnicą.

summer-background-with-coconut.jpg
Nie wiadomo, skąd w odbytnicy pacjenta wziął się kokos Fot. Freepik
To z tego powodu mamy zaparcia! Lekarz wskazał największy problem dietetyczny naszych czasów Te leki nakręcają zaparcia. Codziennie stosuje je tysiące Polaków

Kokosy, butelki, szklanki – dziwne sposoby na zaparcia

W artykule opublikowanym w  serwisie internetowym "The Conversation" autorstwa Adama Taylora, profesora i dyrektora Centrum Kształcenia Anatomii Klinicznej na Uniwersytecie w Lancaster, czytamy, że nawet 85 proc. osób zgłaszających się na oddział ratunkowy z ciałem obcym w odbytnicy to mężczyźni.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wkładają sobie do odbytu ciała obce, ale jednym z najczęściej wymienianych są próby łagodzenia zaparć. Tylko garstka mężczyzn przyznaje się do poszukiwania rozkoszy. Łatwo domyślić się, że chodzi o zakłopotanie sytuacją i wstyd. Pacjenci nie wiedzą, co powiedzieć rodzinie.

Każdą migrenę można pokonać! Posłuchaj podcastu Pacjenci.pl:

Bakłażany, jabłka, marchewki, szklanki, butelki, kije do baseballa i cały kokos – to tylko niektóre rzeczy wydobyte z odbytnic pacjentów, którzy trafili na SOR. Popularne są też opakowania po antyprespirantach – te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w trakcie ich usuwania może nastąpić pożar.

Zobacz też: Szykuje się zmiana w pogodzie. Synoptycy przewidują burze i silniejszy wiatr

Utknięcie ciała obcego w odbytnicy – zagrożenie dla zdrowia

Zwieracze, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie kału, mogą zatrzymać też przedmioty, które "przez przypadek" trafią do odbytnicy. Stanie się tak, jeśli obiekty te będą na tyle duże, że naciągną zwieracze do tego stopnia, że nie będą w stanie wykonać ruchu – skurczyć się, ani rozluźnić. W takiej sytuacji, żeby wydobyć przedmiot, konieczna jest operacja.

A usunąć ciało obce trzeba, ponieważ pozostawione w odbytnicy, może zablokować przepływ treści jelitowej, co z biegiem czasu może doprowadzić do pęknięcia jelita, a tym samym do tzw. ostrego brzucha – taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Nieleczony kończy się śmiercią.

Kolejne zagrożenia dotyczą uszkodzenia zwieracza, co może skutkować nietrzymaniem kału. Możliwe jest też wystąpienie szczeliny odbytu, czyli ubytku błony śluzowej kanału odbytu i jego owrzodzenia. A to tylko niektóre z możliwych konsekwencji nietypowych "domowych sposobów na zaparcia"... 

Źródło: “The Conversation”, “China Times”

Przeczytaj też:

5 rodzajów stolca, które oznaczają chorobę. to znak, że rozwija się choroba. Gdy to widzisz, biegnij do lekarza

Zauważyłeś taki kształt kupy? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Krew w kale - przyczyny i powikłania

Polecane