Pacjenci.pl Choroby Nieśli pomoc 11 września. Dziś walczą o zdrowie
Fot. Wikimedia commons/Victorgrigas

Nieśli pomoc 11 września. Dziś walczą o zdrowie

11 września 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zamachy z 11 września 2001 roku zmieniły świat. Choć od tamtych wydarzeń minęły już ponad dwie dekady, ich skutki wciąż są odczuwalne. Dotyczą one nie tylko sfery politycznej, ale również zdrowia, ponieważ choroby, z którymi zmagają się ofiary zamachów, mieszkańcy okolic World Trade Center, strażacy oraz ratownicy, są jak najbardziej realne.

Choroby układu oddechowego i astma

Jednym z najpoważniejszych skutków zdrowotnych zamachów 11 września są problemy z układem oddechowym. Wielu ratowników, pracowników służb porządkowych i osób mieszkających w pobliżu WTC było narażonych na toksyczną chmurę pyłu, który unosił się nad Nowym Jorkiem przez wiele dni. W efekcie u wielu z nich rozwinęły się przewlekłe schorzenia, takie jak astma . W ciągu sześciu lat po zamachach u jednej na dziesięć osób zarejestrowanych w Rejestrze Zdrowia WTC rozpoznano astmę – trzykrotnie częściej niż w populacji ogólnej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – przyczyny, objawy, leczenie
Astma wysiłkowa – objawy i leczenie

PTSD – cichy wróg wielu ocalałych

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to kolejna z chorób, która dotknęła ofiary zamachów oraz ratowników. Bycie świadkiem tak potwornego zdarzenia lub udział w akcjach ratunkowych może odbić się na psychice. Objawy takie jak koszmary, flashbacki czy chroniczny niepokój są częstymi doświadczeniami tych, którzy przetrwali zamachy. W badaniach przeprowadzonych 6 lat po zamachach 11 września prawie jedna na pięć osób cierpiała na PTSD, co czterokrotnie przewyższa średnią.

Choroby serca i inne schorzenia

Narażenie na toksyny oraz stres związany z zamachami wpłynęło również na zdrowie serca. W Nowym Jorku stwierdzono wzrost przypadków chorób serca i refluksu. Ponadto wśród osób narażonych na pył i chemikalia związane z atakami, zauważono wzrost zachorowań na choroby autoimmunologiczne, jak np. sarkoidoza . Trwają badania nad tym, że u ofiar ataków częściej występuje rak płuc.

Przypomnijmy, że aż 343 nowojorskich strażaków zmarło z powodu chorób spowodowanych atakiem – dokładnie tylu samo zginęło na miejscu.

Zobacz też:

Odbiera normalne życie milionom ludzi. Może objawić się bólem, ale być widoczną na skórze

Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów

To bagatelizowany objaw tętniaka. Pojawia się na oczach

12-latek miał zawał serca. Powodem internetowe wyzwanie i... dezodorant
Chorych na COVID-19 przybywa. Jak teraz objawia się infekcja koronawirusem?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko