Pacjenci.pl Choroby Nowa mutacja COVID-19 jest bardzo niebezpieczna. Może infekować mózg
fot. freepik

Nowa mutacja COVID-19 jest bardzo niebezpieczna. Może infekować mózg

28 sierpnia 2024

Kolejna fala COVID-19 nadchodzi. Nowa mutacja sieje jednak jeszcze większy strach. Naukowcy odkryli, że może infekować mózg. Co to dla nas oznacza? Sprawdźmy.

W odpowiedzi na nową falę koronawirusa Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do zakupu nowych szczepionek przeciwko COVID-19. Resort planuje zamówić ponad milion szczepionek, które mają być dostępne dla Polaków już pod koniec września.

Nowa mutacja COVID-19 infekuje mózg

Naukowcy z Northwestern University i University of Illinois-Chicago odkryli, że kiedy dojdzie do mutacji w kolcach wirusa SARS-CoV-2, wzrasta jego zdolność do infekowania mózgu. Badania zostały przeprowadzone na myszach, by sprawdzić jaką zdolność do infekowania ośrodkowego układu nerwowego ma ten wirus.

Jak możemy przeczytać na portalu Nature Microbiology, niewielka zmiana w materiale genetycznym wirusa może sprawić, że zmieni się proces jego przenikania do poszczególnych komórek. Koronawirus składa się z RNA i białka nukleokapsydowego, białka błonowego, powłoki, esterazy hemaglutyniny i białka kolca. I to właśnie uszkodzenie białka kolca sprawiało, że wirus osiągał większą zdolność do infekowania mózgów badanych zwierząt.

- Uważamy, że ten region kolca jest krytycznym regulatorem tego, czy wirus dostanie się do mózgu, i może mieć duże znaczenie dla leczenia i postępowania w przypadku objawów neurologicznych zgłaszanych przez pacjentów z COVID-19 – wyjaśnił Judd Hultquist, jeden z naukowców.

Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla młodzieży? To, co mówi lekarz, może zaskoczyć
Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów

Jakie szczepionki na COVID-19 będą dostępne w Polsce?

Nowa fala zachorowań na COVID-19 prognozowana jest na październik. Rządowa Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła zaktualizowane szczepionki firm Pfizer i Moderna przeciwko SARS-CoV-2. To one trafią do punktów szczepień, by mogli skorzystać z nich Polacy. Obie działają przeciwko mutacji koronawirusa odpowiedzialnej za obecny w Polsce i na całym świecie wzrost zachorowań. Przypominamy jednak, że nie wystarczy się zaszczepić. Bardzo ważne są też inne środki ostrożności – noszenie maseczek, unikanie zbiorowisk i higiena.

Kiedy będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19?

- Dostępność szczepionek przeciw COVID-19 w dużej mierze zależy od postępów w procesie dopuszczania do obrotu adaptowanych wersji (decyzja Europejskiej Agencji Leków) oraz przebiegu trwającego przetargu. Prawdopodobnie szczepionka będzie dostępna w październiku - informuje Ministerstwo Zdrowia w rozmowie z money.pl.

Zobacz też:

Pediatra: Dzieci zaczynają już chorować, a z nimi całe rodziny. Krztusiec i COVID na czele

COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki?

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów

Pij codziennie, a będziesz mieć zdrowe jelita i stalową odporność! Przepis na ten koktajl powinien znać każdy
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko