Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla młodzieży? To, co mówi lekarz, może zaskoczyć
Piwo bezalkoholowe z definicji nie zawiera alkoholu lub zawiera minimalną jego ilość – poniżej 0,5 proc. Cieszy się dużą popularnością wśród osób, które lubią smak piwa, ale nie chcą, z różnych przyczyn, pić alkoholu.
Wiele osób jest zdania, że piwo bezalkoholowe piwem jest tylko z nazwy i że to “zwykły” napój. W związku z tym pozwalają go nawet pić dzieciom. Zresztą, zgodnie z prawem osoba niepełnoletnia może kupić w sklepie piwo 0 proc. Ale czy to na pewno jest zdrowe dla młodego organizmu? Warto posłuchać lekarza.
Piwo bezalkoholowe – smak piwa bez "procentów"
Piwo bezalkoholowe to rodzaj piwa, które zawiera bardzo niską zawartość alkoholu (zwykle poniżej 0,5 proc.) lub w ogóle nie zawiera alkoholu. Produkowane jest w taki sposób, aby zachować smak i aromat tradycyjnego piwa, ale nie powoduje skutków ubocznych związanych ze spożywaniem alkoholu.
Po wypiciu piwa bezalkoholowego nie zmienia nam się percepcja, nie dochodzi do zaburzeń równowagi, możemy prowadzić samochód. “To zwykły napój gazowany” – twierdzi wiele osób i dodaje: “z piwem łączy go tylko nazwa i smak”.
Piwo bezalkoholowe jest popularne wśród osób, które chcą cieszyć się smakiem piwa, ale unikają spożywania alkoholu z różnych powodów, takich jak prowadzenie pojazdu, zdrowie, ciąża czy styl życia. W ostatnim czasie coraz bardziej również wśród młodzieży.
Hit z apteki za grosze. Maść witaminowa wygładzi zmarszczki i nawilży skórę 4200 zł dla seniorów i nie tylko. Ważna zmiana w świadczeniu ZUSCzy nastolatek może kupić piwo bezalkoholowe?
Zgodnie z polskim prawem osoby niepełnoletnie spokojnie mogą zakupić w sklepie piwo bezalkoholowe. Nawet jeśli widnieje na nim piktogram “18+”.
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18. A napojem alkoholowym w świetle Ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętościowych alkoholu. A zatem napój zawierający poniżej 0,5 proc. alkoholu już jest bezalkoholowy. Młodzież może zatem kupować w sklepach piwo bezalkoholowe. I coraz częściej z tego korzysta.
Z piwem bezalkoholowym oswoiliśmy się już na tyle, że często nawet rodzice częstują nim swoje pociechy podczas przeróżnych okazji. Mówi się jednak o psychologicznym aspekcie tej kwestii – od najmłodszych lat człowiek przyzwyczaja się do tego, że czas odprężenia, odpoczynku związany jest z piciem piwa. A co na to lekarze?
Czy piwo bezalkoholowe to dobry wybór dla dziecka?
Temat picia piwa 0 proc. przez dzieci i młodzież zajął się pediatra dr Wojciech Feleszko. Na swoim profilu na Instagramie @dr_feleszko pisze o tym, że niektórzy rodzice nie widzą niczego złego w podawaniu swoim pociechom tego typu napoju. Wręcz podkreślają jego walory zdrowotne – często ma ono lepszy skład niż wiele innych gazowanych i słodzonych napojów.
Doktor podkreśla jednak, że:
- Spożywanie piwa bezalkoholowego może przyzwyczajać do smaku piwa, co zwiększa ryzyko sięgnięcia po alkohol w przyszłości. Wczesne nawyki mogą wpłynąć na późniejsze decyzje.
- Picie piwa, nawet bezalkoholowego, przez dzieci może normalizować spożywanie alkoholu w ich oczach. To może wpłynąć na postrzeganie alkoholu jako czegoś nieszkodliwego lub codziennego.
- W Polsce piwo bezalkoholowe jest oznaczone jako produkt 18+. To sygnał, że nie jest przeznaczone dla nieletnich, mimo braku alkoholu.
Dr Feleszko pisze także o tym, jak piwo, nawet to bezalkoholowe wpływać może na rozwój mózgu dziecka: "Chociaż piwo 0,0 proc. nie zawiera alkoholu, inne składniki, takie jak fitoestrogeny, mogą mieć potencjalny wpływ na rozwijający się mózg i dojrzewanie hormonalne. Fitoestrogeny to związki roślinne obecne w składniku piwa – chmielu. Działają podobnie do estrogenów, hormonów płciowych występujących w organizmie. Mogą one wpływać na rozwój układu hormonalnego u młodzieży, szczególnie w okresie dojrzewania. Choć badania nie są jednoznaczne, istnieją obawy, że regularne spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny może zaburzać naturalny proces dojrzewania”.
Zobacz także:
Piwo bezalkoholowe w ofercie znanej sieci aptek. Jak się z tego tłumaczą?
Co uzależnia bardziej – piwo czy wódka? Zapytaliśmy o to eksperta
Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać