Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nowe laboratorium cytologiczne w Warszawie. To najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce
Fot. Materiały prasowe

Nowe laboratorium cytologiczne w Warszawie. To najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce

26 czerwca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W Warszawie otwarto najnowocześniejszą pracownię cytologii ginekologicznej w Polsce. Obiekt nie odbiega niczym od zachodnich standardów, a jego powierzchnia i to, w jaki sposób jest zorganizowany, robi wrażenie.

Całość przypomina kadry z filmu science-fiction: długa na 200 metrów linia badawcza, po której jeżdżą probówki, ludzie w kombinezonach, brak choćby drobinki kurzu, ale to nic nadzwyczajnego w budynku przy ul. Jutrzenki 100.

Wszystko po to, żeby ratować kobiety przed rakiem szyjki macicy – nowotworem, który zabija ponad 4 tysiące Polek rocznie.

Rak szyjki macicy – cichy zabójca Polek

W 2020 roku raka szyjki macicy zdiagnozowano u ponad 600 tys. kobiet na świecie, z czego prawie 340 tys. zmarło. Szacuje się, że ten trudny w leczeniu nowotwór w ciągu 10 minut zabija aż 5 kobiet. Szanse przeżycia o ponad 80 proc. zwiększa szybka i trafna diagnoza. Niestety Polska w tym wyścigu pozostaje w tyle.

Każdego dnia 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, z czego aż 4 odchodzą – mamy jeden z najwyższych wskaźników umieralności na tę chorobę w Europie. Z drugiej strony są kraje, w których choroba praktycznie nie występuje za sprawą powszechnych szczepień przeciwko wirusowi HPV odpowiadającemu za ponad 90 proc. przypadków choroby – tak jest chociażby w Australii czy Szwecji.

Kolejnym istotnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy , oprócz szczepień, są regularne badania – przede wszystkim cytologia, która pozwala na wykrycie choroby na wczesnym stadium. I chociaż badanie jest krótkie i bezbolesne, poddaje się mu za mało kobiet.

Cytologia
Cytologia pozwala na wczesne wykrycie zmian Fot. Materiały prasowe
Cytologia – kiedy zrobić badanie i jak się do niego przygotować
Czy cytologia wykrywa HPV? Lekarz odpowiada

Ogromne znaczenie cytologii dla kobiet

Regularnie wykonywana cytologia pozwala na wykrycie nowotworu w jego początkowym, nieinwazyjnym stadium, co zmniejsza śmiertelność o ok. 80 proc. Każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne minimum raz na 3 lata , a najlepiej co roku.

Najbardziej skuteczna jest cytologia cienkowarstwowa (LBC) , na której opiera się nowe laboratorium w Warszawie. To krótkie i bezbolesne badanie, które – nie bójmy się tego powiedzieć – ratuje życie.

A jakie są różnice między cytologią LBC a klasyczną? Wyjaśniamy.

W cytologii klasycznej , materiał pobrany szczoteczką jest rozmazany na szkiełku, a reszta materiału jest wyrzucana, co oznacza, że tylko część komórek trafia do analizy. W metodzie LBC, cały materiał trafia do analizy, co zmniejsza ryzyko błędów.

Dodatkowo, cytologia cienkowarstwowa pozwala na wykonanie badań cytologicznych i HPV z jednej próbki, podczas gdy w klasycznej wymagane są dwie oddzielne próbki – ta synergia przyspiesza proces diagnostyczny, a niewiele rzeczy w leczeniu raka liczy się tak bardzo, jak czas.

Zdjęciami ze swojej cytologii podczas otwarcia laboratorium podzieliła się Małgorzata Lisowska – psychoonkolog , która sama zachorowała na raka. Jej zdjęcia mikroskopowe pokazują, jak bardzo w trakcie leczenia zmieniają się komórki nowotworowe , a jednocześnie jak istotne jest to, aby nie postrzegać chorych przez pryzmat choroby – to nadal są te same osoby, zmieniły się jedynie ich komórki.

Komórki nowotworowe
Komórki nowotworowe w obiektywie Małgorzaty Lisowskiej Fot. Materiały prasowe

O Diagnostyce – firmie, która stawia na profilaktykę

W Polsce rzadko korzystamy z usług medycznych, kiedy jesteśmy zdrowi. Do lekarza rodzinnego trafiamy najczęściej z katarem lub bólem, nie po skierowanie na profilaktyczne badania , by upewnić się, że wszystko jest dobrze. A przecież chcemy żyć – jak najdłużej i jak najzdrowiej.

Tym potrzebom wychodzi naprzeciw firma Diagnostyka prowadząca ponad 200 laboratoriów i ponad 1100 punktów pobrań w całej Polsce. Pracuje tu 9000 osób, w tym najwięcej diagnostów w całej Polsce – więcej niż w jakimkolwiek szpitalu.

W zeszłym roku wykonano tu ponad 150 milionów badań dla 20 milionów pacjentów , co dowodzi jednego – Polakom zależy na zdrowiu i powoli dojrzewamy do myśli, że stawiając na profilaktykę, nie musimy bać się chorób.

Zobacz też:

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Wirus HPV - objawy zakażenia u mężczyzn i kobiet. Wenerolog ostrzega, na co zwrócić uwagę

Blizna po cesarskim cięciu może zmienić się w nowotwór. Zobacz, jak tego uniknąć
Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko