Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Ten nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Jakich objawów nie przegapić?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.01.2024 17:24

Ten nowotwór łatwo pomylić z dolegliwościami gastrycznymi. Jakich objawów nie przegapić?

None
canva

Rak jajnika jest jednym z czterech najczęściej występujących nowotworów. W początkowych stadiach rozwoju często nie daje objawów, ale gdy się rozwinie pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wczesne wykrycie daje 99,9 procent szans na wyleczenie. Niestety, w Polsce z jego powodu umiera ok. trzy tysiące kobiet rocznie. 

W wielu tych przypadkach chorobę można byłoby zatrzymać na wczesnym etapie. Jakich objawów nie przegapić?

Rak jajnika mylony z dolegliwościami gastrycznymi

Rak jajnika nazywany jest cichym zabójcą. Jak wynika ze światowych raportów epidemiologicznych, liczba zachorowań stale rośnie. Co roku z jego powodu umiera 114 000 kobiet – w Polsce umiera ok. 3 tysiące kobiet. Po nowotworze płuc, jelita grubego i piersi rak jajnika zajmuje niechlubne 4 miejsce. Występuje głównie u kobiet w okresie około i pomenopauzalnym, czyli po 50. roku życia. Dla ginekologii onkologicznej rak jajnika stanowi spore wyzwanie, pomimo wielu wysiłków wkładanych w jego wykrycie.

Apeluję do kobiet, u których w rodzinie był rak piersi czy rak jajnika, żeby traktowały siebie z większą uwagą i wszelkiego rodzaju problemy żołądkowo-jelitowe konsultowały ginekologicznie. Tego typu objawy mogą bowiem oznaczać wstęp do choroby onkologicznej. Rak jajnika jest często mylony z problemami gastrycznymi. Jeżeli leczenie takich zaburzeń nie przynosi efektu przez 2-4 tygodnie, to należy pójść do ginekologa i sprawdzić, czy coś niedobrego nie dzieje się w podbrzuszu”.- tłumaczy w informacji przekazanej PAP Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej.

By mieć pewność, że wszystko jest w porządku, wskazane jest regularne branie udziału w wizytach u ginekologa. Warto również korzystać z przesiewowych badań profilaktycznych np. cytologii i mammografii. Dzięki nim można wcześnie wykryć nowotwór szyjki macicy i raka piersi.

"Cytologię należy wykonywać między 25. a 59. rokiem życia raz na trzy lata, a mammografię między 50. a 69. rokiem życia raz na dwa lata. Na te badania można się zgłaszać bez skierowania i czekania w kolejce" - zachęca prof. Mariusz Bidziński.

Projekt bez nazwy - 2024-01-29T113303.531.png

Ten rodzaj krwawienia to objaw rak jajnika. Gdy tylko go zauważysz, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem! Rak jajnika – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Najczęstsze objawy raka szyjki macicy

  • wodobrzusze – występuje u 30% chorych i jest najczęściej występującym symptomem nowotworu jajnika.
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej
  • nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej – objawy są dość rzadkie.
  • uczucie ciężkości lub ucisku,
  • uczucie nagłego parcia na mocz, zaparcia i okresowo bolesne stosunki płciowe,
  • krwawienie z dróg rodnych – może wystąpić sporadycznie.
  • wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak apetytu, problemy z oddawaniem stolca – pojawiają się wraz z rozwojem choroby,
  • wyniszczenie nowotworowe organizmu – pojawia się w mocno zaawansowanej formie nowotworu, towarzyszy mu zaostrzenie rysów twarzy.
  • ataki bólów w miednicy – ustępują samoistnie, mogą towarzyszyć im wymioty.

Podejrzewasz raka jajnika? Wykonaj te badania

Występowanie podejrzanych objawów mogących sugerować nowotwór, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Wczesny rak jajnika bywa wykrywany jako nieprawidłowa masa w miednicy i wykrywa się go podczas badania lekarskiego. By potwierdzić obecność guza, zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.

Podstawowym badaniem służącym do rozpoznawania raka jajnika we wczesnym stopniu zaawansowania klinicznego jest dwuręczne badania ginekologiczne.

źródło: PAP, Zwrotnikraka