Jest najgorszy ze wszystkich. Ten preparat uzależnia i niszczy zdrowie
Działa 100 razy silniej niż morfina, jest bardziej zabójczy niż fentanyl. W Europie coraz więcej osób umiera z powodu produkowanej w Chinach nielegalnej substancji o nazwie “Frankenstein”.
Co to za narkotyk?
Nitazen miał być lekiem wytwarzanym w laboratorium i jego głównym zadaniem jest naśladowanie działania opioidów (np. heroiny lub morfiny). Nitazen nigdy nie trafił na rynek farmaceutyczny, ale jest wytwarzany w Chinach, w tajnych laboratoriach, a następnie wprowadzany na rynek.
Ponieważ jego produkcja jest bardzo tania, to często jest wykorzystywany jako domieszka do innych środków odurzających. Zażycie takiej substancji jest opłakane w skutkach - zgodnie z danymi serwisu “The Sun”, w 2023 roku “Frankenstein” został powiązany ze śmiercią 49 osób w Wielkiej Brytanii.
Bardzo często sprzedawany jest pod postacią oksykodonu, w formie tabletek. A kupując taki produkt na czarnym rynku ryzyko tego, że skład tabletki to mieszanka różnych szkodliwych substancji, jest duże.
Skutki zażycia "Frankensteina"
Teoretycznie “Frankenstein” przynosi ulgę w postaci zniwelowania bólu, powoduje także euforię. Lista negatywnych objawów jest jednak dużo dłuższa - pojawia się nadmierna potliwość, swędzenie skóry, nudności, biegunka , halucynacje, nieregularne bicie serca.
Jak ostrzega brytyjska organizacja Office for Health Improvement and Disparities:
- Ich siła i toksyczność są trudne do oszacowania, ale mogą być podobne lub nawet mocniejsze niż fentanyl, który działa 100 razy silniej niż morfiny.
A do tej pory fentanyl uważany był za narkotyk najczęściej prowadzący do przedawkowania i zgonu.
Sceny jak z apokalipsy
Osoby, które zażyły narkotyk cierpią z powodu licznych skutków ubocznych. Niektórzy opisują nawet, że zażywanie środków doprowadziło do utraty skóry - w rozmowie ze “Sky News" 23-letnia kobieta opisywała, że nie ma skóry na nogach, tylko bolesne dziury.
Eksperci ostrzegają, że zażywanie nitazenu jest bardzo szkodliwe - wyniszcza mózg, sprawia, że ludzie zachowują się jak chodzące zombie. Co więcej - narkotyk jest coraz popularniejszy w Europie i rosną obawy, że zbierze on śmiertelne żniwo.
Zobacz też:
Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy
Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?
Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!