Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 18.03.2024 20:22

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze. Jeśli ją masz, uważaj

Kleszcze, borelioza
Fot. Pixabay/ Jerzy Górecki

Gdy nadchodzą pierwsze cieplejsze dni, kleszcze budzą się do życia. Te pajęczaki są odpowiedzialne z popularną chorobę, dotykającą wiele osób, czyli boreliozę. Naukowcy przeprowadzili badania wykazujące, które grupy krwi są najbardziej narażone na kleszcze.

 Jak się okazuje, jest to grupa krwi A,  bardzo popularna w naszym kraju. Autorzy badania podkreślają, że to właśnie osoby posiadające tę grupę krwi powinny najbardziej chronić się przed kleszczami i robić wszystko, by mieć z nimi jak najmniejszy kontakt.

Kleszcze wywołują dwie poważne choroby

Choć kleszcze nie mają wzroku, posiadają zmysł dotyku, ale również i dość mocno wyczulony węch. Jak zbadali czescy badacze, te pajęczaki mają swoje preferencje co do grupy krwi. Badanie miało miejsce jakiś czas temu, a jego rezultaty opublikowane zostały w czasopiśmie “Annals of Agricultural and Environmental Medicine”. Dotyczyło ono preferencji kleszczy odnośnie grupy krwi.

To ważne, by uważać na nie, ponieważ mogą przenosić poważne choroby jak odkleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Oba schorzenia dość często występują w naszym kraju. Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB podkreśla, że od stycznia do końca lutego tego roku odnotowano 11 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu oraz 1465 boreliozy.

Zobacz też: Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

ulozenie-probek-krwi-koronawirusa-w-laboratorium.jpg
Fot. Freepic
Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Tę grupę krwi kleszcze lubią najbardziej

Pajęczaki szczególnie upodobały sobie jedną grupę krwi, która na domiar złego w kraju nad Wisłą jest bardzo popularna. Mowa o niej we wspomnianym badaniu. Naukowcy zebrali 100 kleszczy z przedmieścia czeskiej Rudy w Brnie. Okazało się, że były potrzebne po to, by sprawdzić ich preferencje co do grupy krwi pobranej przez ochotników. 

Jak wynika z badań, kleszcze najbardziej przyciąga grupa krwi A. W naszym kraju A Rh+ występuje najczęściej, a to oznacza, że wielu z nas powinna zachować szczególną ostrożność, będąc na przykład na spacerze w lesie. Drugą ulubioną grupą krwi kleszczy jest 0 oraz AB. Z kolei najmniej lubianą grupą krwi była B. Czescy badacze zaapelowali, by te osoby, które posiadają grupę krwi A, powinny odjąć odpowiednie kroki, by skuteczniej chronić się przed kleszczami oraz zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami przez nie przenoszonymi.

Co zrobić, by skutecznie chronić się prze kleszczami?

By ochronić się przed kleszczami, powinni unikać przebywania w wysokich trawach, na łąkach, lasach czy też brzegach rzek. Kleszcze występują też w miejskich parkach, więc siadanie na samej trawie, również wiąże się z ryzykiem. Gdy już idziemy w tego typu miejsce, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania, m.in. spodnie z długimi rękawami oraz długą bluzkę. Można oczywiście też stosować preparaty na kleszcze, m.in. olejki eteryczne, których zapach je odstrasza. 

Głowę można ochronić, nosząc chustkę czy czapkę z daszkiem. Z kolei tuż po wyjściu z parku czy łąki trzeba dokładnie sprawdzić, czy na naszym ubraniu, czy kocu nie ma żadnych insektów. Mimo zalecanych środków ostrożności, po powrocie do domu trzeba uważnie obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziemy kleszcza, który już zdążył się wkłuć, uchwyćmy go pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnijmy do góry. Rankę trzeba dobrze zdezynfekować i obserwować swoje zdrowie, by upewnić się, że kleszcz nie zakaził boreliozą.

Jak wyjaśniał w rozmowie z serwisem Pacjenci.pl prof. Krzysztof Simon, borelioza przede wszystkim nie jest chorobą śmiertelną.

Na boreliozę wyjątkowo rzadko ktokolwiek umiera: mimo ponad 40- letniej praktyki nie znam takiego przypadku. Jest to bowiem choroba w większości przypadków łagodna, samogojąca i samolecząca się. Do tego nie każde ukłucie kleszcza kończy się nieszczęściem, to znaczy zakażeniem, kiedy rzeczywiście stan pacjenta należy monitorować i ewentualnie leczyć. Ocenia się, że to około 3-5 proc. przypadków. Medycyna zna o wiele poważniejsze od boreliozy choroby przenoszone przez kleszcze - wyjaśniał lekarz.

Źródło: Abczdrowie/ Poradnikzdrowie

Czytaj też:

Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Obalamy 4 popularne mity o kleszczach. W numer jeden nadal wierzy wielu Polaków

Pierwotniak przenoszony przez kleszcze atakuje psy, rujnując ich zdrowie. Coraz więcej przypadków w Polsce!

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

 

Polecane