Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nowy specjalista na NFZ. Będzie za darmo, teraz kosztuje 200 zł
Fot. Freepik

Nowy specjalista na NFZ. Będzie za darmo, teraz kosztuje 200 zł

20 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje bezpłatne konsultacje u optometrysty. Co istotne, zmian w przepisach będzie więcej. I to na korzyść pacjentów.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta to specjalista zajmujący się diagnostyką wad wzroku i dobieraniem odpowiedniej korekcji optycznej w postaci soczewek kontaktowych lub okularów. Wizyta u optometrysty kosztuje zwykle ok. 200 zł.

Od okulisty optometrysta różni się tym, że nie może wykonywać zabiegów chirurgicznych , a także diagnozować i leczyć chorób wzroku, np. zaćmy czy jaskry. Aby zostać optometrystą, trzeba ukończyć studia magisterskie lub podyplomowe na specjalizacji optometria.

Okulary
Optometrysta zajmuje się doborem odpowiedniej korekcji Fot. Freepik
Okulista: Te objawy mogą wskazywać na zaćmę. Nigdy ich nie ignoruj
Prof. Jerzy Szaflik: Często miewasz migreny? Zbadaj wzrok pod kątem jaskry

Wizyta u optometrysty będzie refundowana

"Udzielana ambulatoryjnie porada optometrysty będzie bezpłatna" – czytamy w nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

I dalej: "Proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia" .|

Dokument został opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia 9 sierpnia 2024 roku. Projekt jest na etapie konsultacji społecznych.

Inne zmiany w ustawie

Nowelizacja obejmuje również inne zmiany, jak chociażby wizyty bez skierowania u psychologa przyjmującego w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

"Katalog świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania poszerzono o poradę psychologa. Za takim rozwiązaniem przemawia w szczególności to, że skierowanie nie jest już obecnie wymagane m. in. w celu uzyskania porady psychiatry" – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw, niektóre od przyszłego roku.

Zobacz też:

Po tym poznasz, że zaczyna się jaskra. Lekarz wskazał nietypowy objaw

Przedłużanie rzęs może poważnie zaszkodzić. Nie tylko rzęsom, ale i oczom

Jagody dobre na wszystko, a zwłaszcza na wzrok. Na te choroby mogą pomóc

Te witaminy na porost włosów zdziałały cuda. Nie wypadają i nareszcie są mocne i piękne
10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko