Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Objawy psychiczne miażdżycy. Lekarz wyjaśnia, jak wyglądają
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.04.2024 21:00

Objawy psychiczne miażdżycy. Lekarz wyjaśnia, jak wyglądają

miażdżyca, dr. n. med. Marcin Wełnicki
Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: PhonlamaiPhoto's Images

Postępująca miażdżyca może dawać nie tylko dolegliwości fizyczne, ale również objawy psychiczne. Jest to związane z niedokrwieniem mózgu. Kiedy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi do jego niedotlenienia, skutkiem czego zaczynają pojawiać się zaburzenia psychiczne. 

Jakie są objawy psychiczne miażdżycy? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak rozwija się miażdżyca?

Miażdżyca jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną naczyń tętniczych. Jej główną przyczyną jest zbyt duże stężenie cholesterolu. Pod jego wpływem w ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, co z czasem prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej.

Blaszka stopniowo się powiększa, coraz bardziej zwężając światło tętnicy. Przepływ krwi staje się coraz słabszy, co powoduje niedokrwienie narządów, m.in. serca i mózgu. Ponadto, blaszki miażdżycowe mogą pękać tworząc skrzepliny, które urywają się i płyną z prądem krwi, prowadząc do zatkania naczyń. 

- Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa. Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi. Do pewnego momentu organizm jest w stanie to sobie kompensować. Mimo, że przepływ krwi stopniowo jest coraz gorszy, pozwala nam jeszcze funkcjonować zupełnie normalnie i podejmować wysiłek - wyjaśnił w rozmowie dla Pacjentów dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny. 

- Z czasem jednak, blaszka staje się już tak duża, że przepływ jest zbyt mały i wtedy dochodzi do niedokrwienia poszczególnych narządów czy części naszego ciała. Zaczynają pojawiać się objawy wynikające z niedokrwienia - dodał dr n. med. Marcin Wełnicki. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-10T190314.540.png
Fot. Canva / phonlamaiphoto
O tej przyczynie depresji mało kto słyszał. Psycholog wskazał nieoczywisty czynnik Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Jakie są objawy psychiczne miażdżycy?

Postępująca miażdżyca może powodować nie tylko objawy fizyczne, ale również psychiczne, co ma związek z niedokrwieniem mózgu. Choroba uszkadzając tętnice mózgu prowadzi do jego niedotlenienia, wskutek czego dochodzi do rozwoju zaburzeń, takich jak m.in. zaburzenia pamięci i koncentracji. 

Miażdżyca jest jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu, który nierzadko kończy się inwalidztwem fizycznym, a także psychicznym. Stopniowe uszkadzanie tętnic mózgu przez chorobę często prowadzi do rozległych udarów. Wówczas pojawiają się typowe objawy neurologicznie, takie jak niedowłady czy zaburzenia mowy. Zdarza się, że dochodzi do drobnych udarów, których konsekwencją jest otępienie. 

- Nazywamy to wielonaczyniowym uszkodzeniem mózgu. Jedną z jego konsekwencji jest otępienie. Pacjent przestaje być logiczny, nie liczy, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i ma coraz gorszy kontakt z otoczeniem - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.

Konsekwencją uszkodzenia mózgu spowodowanego miażdżycą nierzadko są zespoły urojeniowe. Wówczas, pacjent może nie poznawać osób dookoła, a nawet tworzyć teorie spiskowe, np. że bliscy chcą go otruć. Są to częste objawy psychiczne miażdżycy. 

- Często pojawiają się zespoły urojeniowe, czyli np. pacjent uważa, że rodzina chce go otruć albo przestaje poznawać osoby dookoła. To są między innymi objawy psychiczne miażdżycy. Mają one podłoże organiczne, czyli przyczyną jest uszkodzenie mózgu - wyjaśnił dr n. med. Marcin Wełnicki.

Zobacz też: Samotne kobiety jedzą więcej. W mózgu zwiększa się uczucie łaknienia

Miażdżyca a depresja

Jak się okazuje, miażdżyca i inne schorzenia układu sercowo - naczyniowego, znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych i depresji, co zostało potwierdzone badaniami. 

- Badania potwierdzają, że każdy pacjent z chorobą układu sercowo - naczyniowego ma znacznie większe ryzyko depresji i zaburzeń lękowych. Nie wiadomo czy jest to bezpośredni związek na poziomie biochemicznym, czy jest czynnikiem pośrednim - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki. 

W sytuacji, kiedy miażdżycy towarzyszą objawy psychiczne, może być potrzebna pomoc psychologa, który będzie wsparciem nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. 

Opieka nad pacjentem często bywa trudna, a rodzina nie zawsze ma świadomość, że zmiany w jego zachowaniu spowodowane są uszkodzeniem mózgu. 

Przeczytaj też: 

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy (pacjenci.pl)

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować! (pacjenci.pl)

Miażdżyca aorty brzusznej – o tej chorobie lepiej wiedzieć wcześniej! (pacjenci.pl)