Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy
Fot. Pixel-Shot/Shutterstock

Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy

15 stycznia 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Oddawanie krwi to wyjątkowy sposób na wspieranie lokalnej społeczności. Zaledwie jedna jednostka, czyli 450 ml krwi, może uratować życie aż trzem osobom. Jako krwiodawca możesz korzystać też z drobnych przywilejów. Jednym z nich są dodatkowe dni wolne od pracy, które ostatnio wzbudzają kontrowersje.

Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi dawcy przysługuje zwolnienie od pracy i wykonywania czynności służbowych za każdą donację: w dniu oddania krwi i następnego dnia. Dwa dni wolne dla krwiodawców to względna nowość, wprowadzona w 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku (2024) do Sejmu wpłynęła interpelacja w tej sprawie.

Przedsiębiorcy są niezadowoleni

Wydłużenie krwiodawcom czasu na regenerację z jednego do dwóch dni nie podoba się przedsiębiorcom. Poseł Bartosz Romowicz w treści interpelacji zwrócił uwagę na problemy przedsiębiorców, którym nie podoba się sposób, w jaki pracownicy wykorzystują dni wolne . Według nich oddawanie krwi służy organizacji tzw. długich weekendów i to nawet kilka razy w roku. Poza tym pracownicy nie informują pracodawców z wyprzedzeniem o planowanej donacji i związanej z tym nieobecności.

W interpelacji poseł sugerował przeniesienie części kosztów ponoszonych przez pracodawców w związku z nieobecnościami krwiodawców na ministerstwo zdrowia . Pytał też o zmiany w rozporządzeniu, które zmusiłyby pracowników do wcześniejszego zgłaszania nieobecności i umożliwiały pracodawcom sprzeciwienie się oddaniu krwi przez pracownika w danym terminie.

Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach
26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcej

Dni wolne dla krwiodawców zostają

W udzielonej dziś odpowiedzi Minister Zdrowia przypomniał, że pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas określony przez stację krwiodawstwa również na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 2014 roku. Chociaż pracownik powinien uprzedzić o planowanym oddaniu krwi z wyprzedzeniem, resort zdrowia nie może nałożyć takiego obowiązku na pracowników prawnie .

W odpowiedzi na interpelację zasugerowano także, by pracownicy i pracodawcy w swoich działaniach kierowali się zasadami współżycia społecznego i dobrymi praktykami. Możemy więc ponownie zadać sobie pytanie o dobrą wolę i chęć porozumienia na linii pracodawca-pracownik.

Fakty o krwiodawstwie

Krew jest lekiem niezbędnym podczas operacji chirurgicznych, transfuzji po wypadkach, w leczeniu nowotworów i innych chorób przewlekłych. Nie istnieje sztuczna krew – jedynym sposobem na dostarczenie jej osobom potrzebującym są dawcy.

Obecnie oddawanie krwi jest szybkie (zwykle trwa około 10 minut) i w pełni bezpieczne. Używa się jednorazowych, sterylnych narzędzi, więc ryzyko zakażenia jest zerowe. Przed oddaniem krwi dawca przechodzi badania , które obejmują pomiar ciśnienia, oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz testy na choroby zakaźne (np. HIV, WZW B i C, kiła), co zapewnia bezpieczeństwo i jemu, i przyszłemu biorcy.

Jeśli zastanawiasz się nad oddaniem krwi i szukasz rzetelnych informacji, znajdziesz je na portalach krwiodawcy.org oraz krew.info. Możesz też sprawdzić aktualne stany magazynowe i zapotrzebowanie na krew w poszczególnych centrach krwiodawstwa na stronie https://krew.info/zapasy/ .

Czytaj także:

Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych

NFZ zapłaci za nowe protezy zębowe, ale trzeba będzie poczekać

Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów

Rekordowo długie kolejki do specjalisty. Gdzie pacjenci muszą czekać najdłużej?
Waloryzacja rent i emerytur w 2025. Są szczegółowe wyliczenia
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko