Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > NFZ zapłaci za nowe protezy zębowe, ale trzeba będzie poczekać
Alina Gałka
Alina Gałka 13.01.2025 14:31

NFZ zapłaci za nowe protezy zębowe, ale trzeba będzie poczekać

Nowe protezy zębowe
Fot. bymandesigns/Shutterstock

Około 9 mln Polaków cierpi na bezzębie, czyli całkowity brak zębów w dolnym, górnym lub w obu łukach zębowych. Bezzębie to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Wiąże się z kłopotami z wymową, przeżuwaniem i trawieniem, co przekłada się na obniżenie samooceny i jakości życia.

Przez wiele lat w kwestii bezzębia Polacy mogli liczyć na pomoc NFZ w mocno ograniczonym zakresie. Do końca ubiegłego roku w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego można było otrzymać wyłącznie akrylową protezę ruchomą, nazywaną potocznie wyjmowaną, która niestety niekiedy wypadała. Od stycznia 2025 roku pacjenci mogą korzystać z zupełnie nowej jakości leczenia protetycznego – z protez ruchomych typu overdenture. Wykonanie protez tego typu w prywatnym gabinecie to koszt od tysiąca do 7 tysięcy złotych.

Co to jest proteza overdenture?

Proteza zębowa overdenture albo proteza ruchoma osadzona na filarach to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który zapewnia użytkownikom znacznie większy komfort niż wcześniejsze rozwiązania. Dzięki mocowaniu do zębów własnych pacjenta lub koron implantów za pomocą specjalnych zatrzasków proteza jest stabilnie osadzona w łuku, co zapewnia większą swobodę podczas jedzenia, mówienia, śmiechu czy kichania.

Korzyści z leczenia z wykorzystaniem protezy osadzonej na filarach jest jednak więcej. Najważniejsze z nich to pełne przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej i mniejszy stopień zaniku wyrostka zębowego. Co to znaczy? 

Zanik wyrostka zębowego to proces, w którym dochodzi do utraty tkanki kostnej w obrębie wyrostka zębodołowego – struktury kostnej, która otacza i podtrzymuje zęby w szczękach. W rezultacie dochodzi do zapadania się policzków i zmniejszenia wysokości dolnej części twarzy, co oznacza wyraźne zmiany w jej wyglądzie. Zanik wyrostka utrudnia przeżuwanie i mowę, a także prawidłowe dopasowanie protez oraz leczenie implantologiczne.

Zmiany w składce zdrowotnej. Właśnie weszły w życie Waloryzacja rent i emerytur 2025. Wiemy, kiedy będą podwyżki i ile wyniosą [TABELA]

Komu przysługują darmowe protezy oparte na filarach?

Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego przewiduje zaopatrzenie za pomocą protezy akrylowej całkowitej w szczęce 1 raz na 5 lat; ograniczenie nie dotyczy osób, po operacyjnym usunięciu nowotworów w obrębie twarzoczaszki. Skorzystać będą mogli pacjenci, którym brakuje wszystkich lub co najmniej pięciu zębów w łuku. Warunkiem jest wcześniejsze przeleczenie endodontyczne korzeni zębów, które będą stanowić podparcie dla nowej protezy. 

Czas oczekiwania na świadczenia protetyczne

Na nową protezę zębową będzie trzeba długo poczekać. Według analizy przeprowadzonej przez portal Rynek Zdrowia najszybciej, bo już w marcu tego roku ze świadczenia będą mogli skorzystać pacjenci z województwa śląskiego. Natomiast w opolskim czas oczekiwania wynosi niemal 3 lata; ze świadczenia w ramach NFZ będzie można skorzystać dopiero w grudniu 2027.

Gabinety i wolne terminy realizacji świadczeń protetycznych w ramach NFZ można sprawdzić na portalach wojewódzkich oddziałów NFZ oraz w Informatorze o Terminach Leczenia NFZ. 

 

Czytaj także:

Usługi za 600 zł do wykorzystania u dentysty. Duże zmiany od 3 stycznia ws. przysługujących świadczeń

Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów

Nowe zasady wypłat na L4. Właśnie weszły ważne zmiany