Pacjenci.pl Choroby Osteoporoza już nie czeka na starość. Kości jak sito pojawiają się u coraz młodszych osób
Fot. Canva/dragana991, PS3000, Getty Images

Osteoporoza już nie czeka na starość. Kości jak sito pojawiają się u coraz młodszych osób

22 lutego 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Choć zwykle kojarzymy ją z chorobami osób w starszym wieku, osteoporoza wymyka się z ram wieku i dotyka młodych dorosłych, młodzież, a nawet dzieci. Naturalne procesy starzenia się organizmu wpływają na jakość kości, to nie tylko o pesel tu chodzi. Destrukcyjne zmiany w układzie kostnym pojawiają się już znacznie wcześniej, a potem ciągną się latami. W konsekwencji nawet niewielki upadek może skutkować poważnym złamaniem.

Osteoporoza nie jest problemem wyłącznie seniorów

Powszechne przekonanie, że osteoporoza to choroba starszych osób, nie do końca oddaje stan faktyczny. Coraz częściej diagnozuje się ją u ludzi młodych, co pokazuje, że choroba ta jest nie tylko kwestią wieku, ale także innych czynników, w tym stylu życia i czynników środowiskowych. Choroba prowadzi do poważnych ubytków kostnych i niebezpiecznych złamań.

Jednym z najważniejszych czynników są zaburzenia odżywiania, niedobór składników odżywczych i budulcowych, a także brak wapnia i witaminy D, które sprawiają, że kości znacznie szybciej niż zazwyczaj strukturą zaczynają przypominać sito. Jeśli niedobory żywieniowe pojawiają się w momencie, gdy układ kostny jest w fazie wzrostu, jego osłabiona będzie już z nami do końca życia.

osteoporoza canva AndreyPopov, Getty Images
Osteoporoza dotyka coraz młodszych osób. Fot. Canva/AndreyPopov, Getty Images
Szpitale pękają w szwach. Dominują te 3 choroby
Tak zaczyna się rak przełyku. Ziobro bagatelizował objawy

Czynników jest znacznie więcej

Kolejny czynnik to choroby przewlekłe i stosowane leki, które negatywnie wpływają na stan układu kostnego, ale też siedzący styl życia . Gdy ciało się nie rusza i brakuje codziennego nacisku na układ kostny, jego struktura staje się coraz mniej zwarta i krucha.

Ostatni, wymienianym przez lekarzy czynnikiem wpływającym na przyspieszenie osteoporozy są nałogi i używki. Zarówno papierosy, jak i nikotyna, a nawet kawa w zbyt dużych ilościach mogą osłabiać nasz organizm i przyspieszać jego starzenie się, m.in. w obrębie układu kostnego.

Statystyki, które niepokoją

Badania pokazują, że ryzyko wystąpienia osteoporozy dotyczy szczególnie kobiet w okresie menopauzalnym, a po 70. roku życia seniorów obu płci. U młodszych pacjentów istotne znaczenie mają czynniki wtórne , takie jak choroby endokrynologiczne, cukrzyca, choroby nerek, terapia kortykosteroidami.

W przypadku nastolatków mogą pojawić się również niedobory żywieniowe, wynikające z diet zbyt restrykcyjnych i niedbałych. Diagnostyka osteoporozy opiera się na badaniu densytometrycznym, które pozwala ocenić gęstość mineralną kości i w miarę szybko wykryć osteopenię – stan poprzedzający osteoporozę.

Jak chronić kości przed osteoporozą?

Profilaktyka osteoporozy powinna zaczynać się już w dzieciństwie i obejmować zdrową dietę bogatą w wapń, białko i witaminę D oraz regularną aktywność fizyczną. Warto pamiętać, że wszelkie szkodliwe nawyki również grożą konsekwencjami zdrowotnymi , w tym osteoporozy. Pojawienie się złamania, nawet w wyniku nieszkodliwego na pierwszy rzut oka urazu, może prowadzić do trwałej niepełnosprawności i uzależnienie od drugiej osoby w codziennym funkcjonowaniu. Troska o zdrowie kości powinna być priorytetem na każdym etapie życia, poczynając już od ciąży.

Zobacz także:

Rumień na dłoniach może być objawem ciężkiej choroby wątroby. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

To wczesny objaw raka tarczycy! Pojawia się na twarzy

Nagły zgon sercowy – możliwości zabezpieczania pacjentów w Polsce 2025

Twardzina – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Tajemnicza choroba świętego Wita. Czym są pląsawice?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko