Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Rumień na dłoniach może być objawem ciężkiej choroby wątroby. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza
Marta Uler
Marta Uler 23.01.2025 15:37

Rumień na dłoniach może być objawem ciężkiej choroby wątroby. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

rumień dłoniowy - choroby wątroby
Fot. Shutterstock/Lena Constantin

Skóra jest niczym lustro dla zdrowia naszego organizmu. To, co dzieje się w środku, często „wychodzi” na zewnątrz i doświadczony lekarz nawet w ten sposób może czasem zdiagnozować, a przynajmniej podejrzewać chorobę, która rozwija się wewnątrz.

Tak może być np. w przypadku chorób wątroby. One często manifestują się właśnie na skórze, najbardziej typowo w postaci żółtaczki, ale nie tylko. Objawem chorej wątroby może być rumień dłoniowy.

Choroby wątroby – objawy

Chora wątroba może dawać różnorakie objawy, ale takim pierwszym, charakterystycznym, jest ból. Zlokalizowany jest on z prawej strony, pod żebrami. Jeżeli pojawił się raz, czy dwa i nie nawraca, mógł świadczyć o jakimś przejściowym problemie z trawieniem i nie jest powodem do niepokoju. Lecz jeśli jest bardziej uporczywy, regularny, należy zgłosić się do lekarza.

Wątroba może także dawać nam znać w inny sposób, np.:

  • utratą apetytu,
  • nudnościami, 
  • spadkiem masy ciała, 
  • ginekomastią i hipogonadyzmem u mężczyzn, 
  • świądem skóry, 
  • wybroczynami i krwawieniem, 
  • męczliwością,

Objawy te mogą wskazywać na marskość wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli pojawią się takie stany jak gorączka, znaczne obrzęki nóg, krwawienie z przewodu pokarmowego – prawdopodobnie chodzi o raka wątroby.

Wiele chorób wątroby objawia się także na skórze. Najbardziej typowym takim objawem jest żółtaczka, charakterystyczna dla WZWB, choroby Wilsona, czy marskości wątroby. Ale jest jeszcze jeden niepokojący objaw skórny chorej wątroby, który można przeoczyć.

Ta herbata obniża cukier i działa przeciwzapalnie. Jest nawet lepsza niż zielona Poważna dolegliwość Britney Spears. "Na początku praktycznie nie mogłam oddychać"

Rumień dłoniowy – to może być marskość wątroby

Zaczerwienienie skóry dłoni często kojarzymy z odmrożeniem, przesuszeniem lub jakąś reakcją alergiczną, choćby na kosmetyki lub środki chemiczne używane podczas sprzątania. Jednak w chorobach wątroby, a konkretnie w marskości wątroby i niewydolności wątroby, również można zaobserwować zaczerwienienie rąk. To tzw. rumień dłoniowy (erythema palmarum), inaczej dłonie wątrobowe. 

Ten objaw pojawia się w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych. Szacuje się, że może dotyczyć ok. 23 proc. osób cierpiących na wymienione choroby. Cechy charakterystyczne dla rumienia dłoni to:

  • symetria – zaczerwienienie występuje na obu dłoniach,
  • dłonie są nieco cieplejsze,
  • po naciśnięciu rumień blednie, ale po chwili znów wraca,
  • dłonie nie są opuchnięte, nie swędzą.

Zaczerwienienie dłoni a inne choroby

Zaczerwienienie dłoni często towarzyszy też innym chorobom. Opisywany rumień może pojawić się również w przebiegu różnych dermatoz, jak np. łuszczyca czy wyprysk, nadciśnienia wrotnego, cukrzycy, oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP). Rumień dłoni występuje u około 30 proc. pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, zwłaszcza tych, którzy mają podwyższony poziom hemoglobiny. Rumień dłoniowy może być także związany z podwyższonym poziomem estrogenów. Jak widać, nie jest to błahy objaw i nie należy w tej kwestii zwlekać z konsultacją lekarską.

Zobacz także:

Ten ból brzucha przy obiedzie może zwiastować nowotwór wątroby. Jaka jest grupa ryzyka?

To może być znak, że Twoja wątroba ledwo zipie. Przyjrzyj się swoim włosom

Ten jeden narząd w czasie świąt ma się najgorzej. Jak chronić wątrobę przed przeciążeniem? Nasze rady