To wczesny objaw raka tarczycy! Pojawia się na twarzy
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem raka tarczycy jest guzek na szyi. Można wyczuć go podczas zwykłego badania palpacyjnego, a czasami nawet zobaczyć po odchyleniu głowy do tyłu. Jednak nowotwór tarczycy może dawać też mniej specyficzne, a nawet zaskakujące objawy.
Rak tarczycy jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego i zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 2 tys. nowych zachorowań. W większości przypadków rokowania są dobre, jednak – jak w przypadku wszystkich nowotworów – kluczowe jest wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia.
Najczęstsze objawy raka tarczycy
Istnieją różne typy raka tarczycy. 80% pacjentów z tą diagnozą zmaga się z rakiem brodawkowatym. Na drugim miejscu pod względem częstości występowania jest rak pęcherzykowy tarczycy. Rzadsze, natomiast gorzej rokujące warianty to rak wysokokomórkowy i rak rdzeniasty tarczycy, typ o największej złośliwości.
Objawy raka tarczycy mogą być mylone z innymi chorobami tego gruczołu, jednak zawsze powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Wśród nich wymienia się:
- spoisty, najczęściej pojedynczy, wyczuwalny palpacyjnie guz na szyi,
- powiększenie tarczycy, tzw. wole,
- powiększenie węzłów chłonnych bez związku z infekcją,
- nagłe powiększenie się wola o długoletnim przebiegu,
- nagłe wystąpienie duszności, chrypki i dysfagii (problemów z przełykaniem).
Zaskakujące objawy raka tarczycy
Rozwojowi zmian nowotworowych w obrębie tarczycy może towarzyszyć wrażenie dyskomfortu w okolicy szyi, pojawiające się np. podczas noszenia odzieży z golfem, szalików. W takich przypadkach czasem można zauważyć wyraźne pogrubienie szyi, będące efektem powiększenia gruczołu tarczowego.
U niektórych pacjentów z nowotworem tarczycy pojawia się zdecydowanie mniej charakterystyczny objaw – rumieńce na twarzy. Rumieńce często występują też u kobiet w okresie menopauzy. Czas ten pokrywa się ze szczytem zachorowań na raka tarczycy (wykrywany jest najczęściej ok. 50 r.ż.), dlatego ten symptom bywa mylnie interpretowany jako objaw naturalnych zmian zachodzących w ciele kobiety.
Pacjenci z najcięższą odmianą raka tarczycy – rakiem rdzeniastym – mogą zauważyć też nagły spadek masy ciała. Gwałtowne chudnięcie bez wyraźnej przyczyny niestety może być sygnałem, że nowotwór dał już przerzuty do innych narządów.
Diagnostyka i leczenie raka tarczycy
W przypadku podejrzenia raka tarczycy po badaniu palpacyjnym należy wykonać USG. Badanie ultrasonograficzne gruczołu pozwala określić cechy guza, jest też pomocne podczas kolejnego etapu diagnostyki, którym jest biopsja cienkoigłowa (BAC). Badanie histopatologiczne pobranego wycinka pozwala na dokładne rozpoznanie charakteru zmiany.
Dodatkowo wykonuje się scyntygrafię tarczycy z użyciem jodu. Jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniotwórcze właściwości jodu. Pacjentowi podaje się czynnik doustnie lub dożylnie, a kiedy radioznacznik zgromadzi się w tarczycy, wykonywane jest zdjęcie. Scyntygrafia umożliwia dokładną ocenę czynności i struktury gruczołu.
U pacjentów z podejrzeniem raka tarczycy wykonywane są również badania laboratoryjne, w tym ocena stężenia kalcytoniny i wapnia w surowicy oraz oznaczenie stężenia hormonów TSH, T3 i T4.
Leczenie nowotworu tarczycy polega na operacyjnym usunięciu guza, często z całym gruczołem i okolicznymi węzłami chłonnymi. W przypadku nowotworu złośliwego stosuje się leczenie uzupełniające, najczęściej terapię izotopem jodu-131. Dodatkowo pacjenci z rakiem pęcherzykowym i brodawkowatym poddawani są leczeniu tyroksyną, która uzupełnia niedobory hormonalne i zmniejsza ryzyko nawrotu. W niektórych przypadkach, np. po niedoszczętnym usunięciu gruczołu tarczowego, stosowana jest teleradioterapia. W leczeniu uzupełniającym zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy stosuje się radioterapię i chemioterapię.
Czytaj także:
Po tym poznasz chorą tarczycę. Takie objawy ma prawie każdy
Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy
Jeśli jesteś mężczyzną, zrób test ciążowy. Wiele ci powie o twoim zdrowiu