Pacjenci.pl Choroby Papież Franciszek w ciężkim stanie. Ma życzenia odnośnie swojego pogrzebu
Fot. Grzegorz Galazka/East News

Papież Franciszek w ciężkim stanie. Ma życzenia odnośnie swojego pogrzebu

24 lutego 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Papież Franciszek od ponad tygodnia przebywa w szpitalu w związku z obustronnym zapaleniem płuc. Choroba rozwinęła się na podłożu zapalenia oskrzeli, z którym kapłan mierzył się przez kilka tygodni – niestety przedkładając swoje obowiązki nad zdrowie. Obecnie jego stan jest krytyczny.

Jak czuje się Papież Franciszek?

88-letni Papież Franciszek od 14 lutego 2025 roku przebywa w rzymskiej klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc . Przeczytaj: Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia

W niedzielę wieczorem informowano, że stan zdrowia Papieża pozostaje krytyczny , jednak od soboty nie wystąpiły kolejne problemy z oddychaniem. Zostały podane dwie jednostki koncentratu krwinek czerwonych, co przyniosło korzyści, a poziom hemoglobiny wrócił do normy – czytamy na stronie vaticannews.va.

Złożoność obrazu klinicznego oraz konieczność oczekiwania na efekty terapii farmakologicznych sprawiają, że prognoza pozostaje niepewna.

Według najnowszych komunikatów Watykanu stan duchownego pozostaje krytyczny, ale stabilny. Papież jest przytomny, w dobrym nastroju i kontynuuje terapię . Otrzymuje tlenoterapię o wysokim przepływie oraz antybiotyki.

Wystąpiły u niego objawy niewydolności nerek , które są monitorowane i leczone . Mimo powagi sytuacji Papież uczestniczył w mszy świętej w kaplicy szpitalnej i wyraził wdzięczność za wsparcie z całego świata.

Papież Franciszek walczy z chorobą. Jest oświadczenie Watykanu
Odoskrzelowe zapalenie płuc- objawy, przczyny, diagnostyka

Przygotowania do pogrzebu Papieża Franciszka

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia medialne sugerujące, że Gwardia Szwajcarska rozpoczęła przygotowania na wypadek śmierci Papieża Franciszka , w tym próby ceremonii pogrzebowych. Jednak kapitan Gwardii Szwajcarskiej, Christian Kühne, stanowczo zaprzeczył tym informacjom, stwierdzając:

Nie ma ani godziny policyjnej dla strażników, ani prób pogrzebowych papieża. Kontynuujemy normalną pracę.

Prawdą jest natomiast, że Papież Franciszek wyraził konkretne życzenia odnośnie własnego pochówku. Ukochany papież wiernych pragnie, by jego pogrzeb był skromny i prosty, zgodny z jego stylem życia . W listopadzie 2024 roku zatwierdził zmienione obrzędy pogrzebowe, które odzwierciedlają te wartości.

papież-Franciszek-Canva-2.
Papież Franciszek trafił do rzymskiej kliniki Gemelli 14 lutego 2025 roku z powodu obustronnego zapalenia płuc. Fot. Canva

Zmiany wprowadzone przez Papieża Franciszka mają uprościć ceremonię i podkreślić duchowy aspekt pożegnania papieży . Nowe wytyczne, zawarte w zaktualizowanej księdze liturgicznej "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis", zastępują poprzednią wersję z 2000 roku. Główne modyfikacje dotyczą :

stwierdzenia zgonu : od teraz ma ono miejsce w prywatnej kaplicy papieskiej, a nie w jego pokoju, jak to było wcześniej,
przygotowania ciała : ciało zmarłego papieża jest natychmiast umieszczane w trumnie i wystawiane na widok publiczny już w niej, zamiast na katafalku,
liczby trumien : zrezygnowano z tradycyjnych trzech trumien (z cyprysu, ołowiu i dębu) na rzecz dwóch: wewnętrznej z cynku i zewnętrznej z drewna,
miejsca pochówku : nowe obrzędy dopuszczają możliwość pochówku papieża poza Bazyliką św. Piotra, co jest zgodne z życzeniem Franciszka, który pragnie spocząć w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie .

Te zmiany mają na celu podkreślenie roli papieża jako pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy, oraz lepsze wyrażenie wiary Kościoła w zmartwychwstanie Chrystusa. Przeczytaj: Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego

"Tym razem nie zdoła wyzdrowieć"

Według źródeł powołujących się na „Politico” Papież jest przekonany, że tym razem nie zdoła wyzdrowieć . A to oznaczałoby, że wkrótce w Watykanie wiele się zmieni. Przeczytaj: Papież Franciszek ma kłopoty ze zdrowiem. Usunięto mu kawałek płuca

Po śmierci Papieża Franciszka – niezależnie od tego, kiedy nastąpi – rozpocznie się okres sede vacante („pustego tronu”), podczas którego Kościół katolicki pozostanie bez papieża do czasu wyboru nowego.

Zgon zostanie stwierdzony przez lekarza i oficjalnie ogłoszony przez kardynała kamerlinga , który pełni funkcję administratora Kościoła w okresie sede vacante. Tradycyjnie kamerling może trzykrotnie wypowiedzieć imię zmarłego papieża, ale ten zwyczaj nie jest już obowiązkowy.

papież-ręka-pozdrowienie-Canva
Konklawe zbiera się w ciągu 15-20 dni od śmierci papieża. Fot. Canva

Następnie odbędą się uroczystości pogrzebowe . Kardynał dziekan poprowadzi Mszę pogrzebową z udziałem głów państw i duchownych z całego świata .

Po pogrzebie kolegium kardynałów zbierze się na spotkania zwane Kongregacjami Generalnymi, gdzie omówią sytuację Kościoła i przygotują konklawe, czyli zamknięte głosowanie. Konklawe rozpocznie się najwcześniej 15 dni po śmierci papieża, ale nie później niż 20 dni .

Kardynałowie elektorzy (poniżej 80. roku życia) zbiorą się w Kaplicy Sykstyńskiej i oddadzą swoje głosy, dopóki jeden z nich nie uzyska minimum 2/3 głosów. Nowo wybrany papież zaakceptuje wybór, wybierze imię i pojawi się na balkonie Bazyliki św. Piotra z tradycyjnym ogłoszeniem "Habemus Papam".

Uroczysta inauguracja pontyfikatu odbędzie się w ciągu kilku dni od wyboru, a nowy papież oficjalnie obejmie urząd.

Źródła:
vaticannews.va
dorzeczy.pl

Będzie wyższy zasiłek pogrzebowy? Mateusz Morawiecki zabrał głos
Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko