Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 30.03.2024 12:28

Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego

Papież Franciszek, zdrowie
Fot. Rex Features/ East News/imagenes.heraldo.es

Papież Franciszek ma już 87 lat i niesie na swoich barkach ciężar ogromnej odpowiedzialności. To normalne, że ma momenty zmęczenia - tak na temat obecnego stanu zdrowia wypowiedział się lekarz duchownego, prof. Sergio Alfieri, który dwa razy operował papieża.

Wierni niepokoją się o papieża, tym bardziej że Franciszek nie przeczytał homilii podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową. Czy jest się o co martwić? Na to pytanie odpowiedział prof. Sergio Alfieri.

Jak obecnie czuje się papież Franciszek?

Stan zdrowia papieża Franciszka jest szeroko komentowany przez media na całym świecie oraz opinię publiczną. Duchowny jest w zaawansowanym wieku, więc nic dziwnego, że zdarzają się momenty, w których podupada na zdrowiu. W Niedzielę Palmową papież kolejny raz nie odczytał homilii podczas uroczystej mszy, w związku z czym jego wierni znów mocno zaniepokoili się o jego zdrowie.

Papież Franciszek ma już 87 lat i niesie na swoich barkach ciężar ogromnej odpowiedzialności. To normalne, że ma momenty zmęczenia -skomentował jego lekarz  prof. Sergio Alfie w rozmowie z dziennikiem “Corriere della Sera”.

Emerytury niższe dla 250 tys. Polaków. "Na leki już i tak mi nie starcza" Tylko co czwarty pacjent korzysta z rehabilitacji kardiologicznej

"Ojciec Święty ma się dobrze stosownie do wieku

Lekarz, odnosząc się do sytuacji z Niedzieli Palmowej dodał też, że nic mu nie wiadomo o sytuacji, która mogłaby niepokoić. Powiedział również, że nie ma powodów do obaw o zdrowie papieża.

Ojciec święty ma się dobrze stosownie do wieku i jego epizodycznych problemów oddechowych w zimniejszych okresach, także z powodu operacji płucnej przed wieloma laty. Nie widzę go codziennie, ale mogę zapewnić, że nie cierpi na żadne szczególne choroby. Poddaje się okresowej kontroli - uspokoił w wywiadzie.

Profesor Alfieri zwrócił też uwagę na to, że choć Franciszek ma momenty, gdy jego zdrowie jest słabsze, ma umysł 60-latka.

Gdy staje w oknie, zwraca się do 1,5 miliarda katolików i nie tylko, to jest to coś, co nie przydarza się jego rówieśnikom. Ma umysł 60-latka i udaje mu się wyprzedzać nas i kontynuować zarządzanie Państwem Watykańskim bez problemów i to osobiście - wyjaśnił lekarz papieża Franciszka.

Od miesiąca papież boryka się z problemami z głosem

Jednocześnie lekarz duchownego zaznaczył, że jak każdy 87-latek Franciszek ma chwile osłabienia, lecz bardzo rzadko może pozwolić sobie na to, by tak jak zwykły śmiertelnik, odpocząć w domu przed telewizorem. Nie rezygnuje prawie z żadnego obowiązku - powiedział profesor.

Dodajmy, że od ponad miesiąca papież Franciszek boryka się z problemami z głosem z powodu przedłużającej się infekcji dróg oddechowych. Ostatnio Ojciec Święty miał sporo obowiązków, a wszystko w związku z uroczystościami Wielkiego Tygodnia przed  Wielkanocą, gdzie przewodniczy aż czterem mszom oraz dwóm nabożeństwom, w tym Drodze Krzyżowej w Koloseum.

Źródło: Corriere Della Serra

Czytaj też:

Papieżowi Franciszkowi usunęli kawałek płuca. Na co choruje Ojciec Święty?

Papież Franciszek trafił do szpitala. Jaka choroba jest groźna dla osób w tym wieku?

Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje