Papież Franciszek walczy z chorobą. Jest oświadczenie Watykanu

Papież Franciszek znowu podupadł na zdrowiu. O jego problemach poinformował w oficjalnym oświadczeniu Watykan. Co dolega Ojcu Świętemu i dlaczego jego stanu nie wolno bagatelizować? Wyjaśniamy.
Oświadczenie Watykanu ws. stanu zdrowia papieża Franciszka
Watykan poinformował w oficjalnym komunikacie, że papież Franciszek cierpi na zapalenie oskrzeli.
Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej podczas środowej audiencji papież nie był w stanie odczytać katechezy i powierzył to zadanie swoim współpracownikom. Jak mówił, "walczy z silnym przeziębieniem".
Ojciec Święty nie zamierza jednak rezygnować z obowiązków. 88-latek obecnie przebywa w Domu Świętej Marty, gdzie przyjmuje gości, a już w niedzielę ma poprowadzić mszę z okazji Jubileuszu Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa.

Dlaczego choroba jest dla Ojca Świętego tak groźna?
Zapalenie oskrzeli to choroba rozwijająca się najczęściej na skutek infekcji wirusowej, w tym zakażenia rhinowirusem lub wirusem grypy. O wiele rzadziej przyczyną są bakterie. Choroba ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tzn. przez kaszel, kichanie lub mówienie.
Typowe objawy zapalenia oskrzeli to uporczywy, męczący kaszel, który może nasilać się w pozycji leżącej. Chorzy skarżą się także na ból gardła, gorączkę, dreszcze, bóle głowy, osłabienie i złe samopoczucie.
Zapalenie oskrzeli – objawy:
- kaszel,
- ból gardła,
- gorączka,
- dreszcze,
- ból głowy,
- osłabienie,
- złe samopoczucie.
Leczenie zapalenia oskrzeli opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, syropy na kaszel oraz tabletki łagodzące podrażnienie gardła. W przypadku nadkażenia bakteryjnego konieczna może być antybiotykoterapia.
Zapalenie oskrzeli dla 88-letniego papieża jest bardzo niebezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ w podeszłym wieku organizm trudniej zwalcza infekcje, co zwiększa ryzyko groźnych powikłań, takich jak niewydolność oddechowa czy zapalenie płuc.

Inne problemy zdrowotne papieża Franciszka
Papież Franciszek od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi. W ciągu ostatnich dwóch Ojciec Święty lat kilkukrotnie chorował na grypę i jej powikłania. Przeszedł także operację przepukliny oraz zabieg związany z zapaleniem uchyłków jelita grubego.
Interesują Cię treści dla seniorów? Zajrzyj tutaj: Seniorzy otrzymają dodatkowe 300 zł. Ta decyzja jest automatyczna
Ostatnio papież doznał również urazu – przewrócił się i stłukł prawe przedramię. Watykan poinformował, że nie doszło do złamania, jednak ramię zostało unieruchomione jako środek ostrożności.
To nie pierwszy taki incydent – w grudniu 2024 r. papież uderzył brodą o szafkę nocną, co spowodowało widoczne siniaki na jego twarzy. Z powodu bólu stawów często porusza się na wózku inwalidzkim.
Sam Franciszek odnosi się do swojego zdrowia z pokorą. W autobiografii pt. "Nadzieja” stwierdził, że jego stan jest "dobry”, ale podkreślił, że "jest już stary". Nie zdradził, czy rozważa rezygnację z pełnionej funkcji, jak zrobił to Benedykt XVI.
Opisał też swoje doświadczenia związane z koniecznością korzystania z wózka inwalidzkiego, przyznając, że było to dla niego krępujące. "Ale starość nigdy nie przychodzi sama i należy ją zaakceptować taką, jaka jest” – dodał.
Zobacz też:
Upadek papieża Franciszka. Jest oświadczenie Watykanu ws. jego stanu zdrowia
Papież Franciszek znów podupadł na zdrowiu. Odwołano audiencje, a co z podróżą?
Lekarz zabrał głos w sprawie papieża Franciszka. Nowe informacje o stanie zdrowia duchownego





































