Papież Franciszek znów podupadł na zdrowiu. Odwołano audiencje, a co z podróżą?
O zdrowiu papieża Franciszka jest głośno już od jakiegoś czasu. W grudniu tego roku duchowny skończy 88 lat, więc potrzebuje częstszej opieki zdrowotnej. Kilka dni temu poinformowano o odwołaniu środowej audiencji z powodu "lekkiego stanu grypowego". A co z zaplanowaną podróżą?
Podróż do Luksemburga i Belgii nie została odwołana i odbędzie się w dniach 26-29 września. "Służyć" i "Nadzieja", to hasła przewodnie 46. podróży papieża, dla której okazją jest jubileusz 600-lecia uniwersytetu w Leuven.
Odwołano audiencje papieskie ze względu na stan zdrowia
Papież 13 września wrócił z najdłuższej i najdalszej podróży swego pontyfikatu, do Azji i Oceanii. 26 września miała odbyć się kolejna podróż – tym razem do Luksemburga i Belgii. Stała jednak pod znakiem zapytania ze względu na stan zdrowia papieża. Środowe audiencje zostały odwołane ze względu na „lekki stan grypowy ” ojca świętego. Podróż odbędzie się jednak zgodnie z planem.
Co dolega papieżowi Franciszkowi?
Papież Franciszek od dłuższego czasu zmaga się też z poważniejszymi dolegliwościami niż jesienna infekcja. Przeszedł dwie operacje. W 2021 wycięto mu fragment jelita , a w 2023 roku operowany był z powodu przepukliny brzusznej. Podczas tegorocznych obchodów Wielkanocy odwołał swój udział w tradycyjnej Drodze Krzyżowej w Koloseum. Poinformowano, że powodem była infekcja dróg oddechowych.
Pogrzeb papieża Franciszka jest już zaplanowany
Papież Franciszek przyznał, że myśli już o śmierci , a jego pogrzeb zaplanowano w najmniejszych szczegółach. W wywiadzie rzece, opublikowanym w formie książki „Następca”, zdradził, że ciało nie będzie wystawione na katafalku, ale spocznie w trumnie. Miejscem pochówku Franciszka będzie bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie, poza Watykanem. Papież oczekuje też tylko jednego czuwania zamiast tradycyjnych dwóch i nie życzy sobie dodatkowej ceremonii towarzyszącej zamknięciu trumny.
Zobacz też:
Z takich czajników korzysta większość Polaków. Chemiczka alarmuje, że są szkodliwe
Ten objaw demencji pojawia się lata przed diagnozą. Łatwo go przeoczyć
Co 35 sekund ktoś dowiaduje się, że ma tego raka. Coraz częściej dotyka młodych